A múlt év véletlenül sikerült jól, a 2021-es kibocsátási adataival pedig biztosan nem dicsekedhet Németország. Minden valószínűség szerint ugyanis
az idén az üvegházhatást okozó gázok emissziója terén 1990 óta a legnagyobb növekedést produkálja, vagyis harmincéves rekordközeli bővülésre lehet számítani.
A berlini Agora Energiewende elemzőintézet jelentésében – amelyet a Guardian szemlézett – az ország kibocsátása az idén 47 millió tonna szén-dioxid-egyenértékkel nőhet, aminek a pandémia utáni ipari újraindulás az oka. Összesen pedig 760-812 millió tonna lehet az üvegházhatású gázok kibocsátása az egész évben 2021 első hat hónapja alapján.
Mindez azt is jelenti, hogy az 1990-es értéknél csak 37 százalékkal lesz alacsonyabb a német emisszió, miközben az ország már 2020-ra negyvenszázalékos csökkenést célzott meg. Ezt sikerült is tavaly elérnie, de csak a pandémia okozta ipari és társadalmi leállások miatt. A berlini kormány eközben még szigorított is a saját maga támasztotta elvárásokon, így 2045-re érné el a nettó nulla kibocsátást.
A tanulmány alapján jelentősen nőtt a fosszilis energiahordozók felhasználása az épületenergetika, az ipar és a közlekedés ágazatában. Vagyis a következő kormánynak sürgősen lépnie kell majd az említett szektorok kibocsátásának csökkentése érdekében.
Borítókép: A német RWE szénerőműve Weisweilerben Fotó: AFP/Ina Fassbender