Munkahelyi képzéseket támogató programot indít a kormány hetvenmilliárd forintos keretösszeggel.
Az ötvennél kevesebb főt foglalkoztató hazai mikro- és kisvállalkozások a vállalati képzéséhez hetvenszázalékos támogatásra pályázhatnak
– jelentette be György László. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára elmondta: a kieső munkaidőre jutó munkabér hetven százaléka szintén fedezhető a támogatásból. A közepes méretű vállalkozások támogatása hatvan-, a nagyvállalatoké ötvenszázalékos. Átlagosan egy munkavállaló után akár félmillió forintos támogatás is juthat.
Az államtitkár kiemelte, hogy nem ingyenpénzt kapnak a résztvevők.
A munkavállalóknak tanulniuk kell, a munkáltatóknak pedig legalább egy évig tovább kell foglalkoztatniuk a vállalati képzési program résztvevőit és a bérüket is emelni kell a minimálbér növekedését meghaladó mértékben. A hazai felnőttképzési rendszer megújítása is segít abban, hogy idén a magyar gazdaság növekedése meghaladja az 5,5 százalékot, valamint a magyar munkavállalóknak tartósan legyen munkája. A program a korábbiaknál rugalmasabb lesz, mivel a vállalati igényeknek megfelelően belső képzéseket és külső intézményeket is igénybe lehet venni.
György László felhívta a figyelmet arra, hogy a felnőttképzés átalakításának egyik legfontosabb eleme a pályakövetési rendszer bevezetése. Mint mondta, ebből egyebek mellett tájékozódni lehet arról, hogy milyen szakmákra van igény a munkaerőpiacon, és keresni lehet különböző képzések között.
Bodó Sándor, az ITM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a távirati iroda közlése szerint arról beszélt: mára rekordokat ért el a hazai foglalkoztatás, de a koronavírus-járvány megmutatta, hogy a váratlan helyzetekre is fel kell készíteni a munkavállalókat.
A program egyrészt azért fontos, hogy a munkavállalóknak több ismeretük legyen, így jobban tudjanak alkalmazkodni a változásokhoz. Másrészt a gazdasági növekedésnek is elengedhetetlen feltétele a munka hatékonyságának növelése.
A szakmai ismeretek megszerzése mellett ezért támogathatók a kommunikációs, az információs-technológiai, valamint az alapvető nyelvi képzéseket is.
Borítókép: MTVA/Oláh Tibor