A Fidesz és a KDNP megkezdte az aláírásgyűjtést a Stop, Gyurcsány! Stop, Karácsony! elnevezésű petíciójához. A kormánypártok ezzel kívánják felhívni a figyelmet arra, hogy egy esetleges kormányváltás után a 2010 előtti világ térne vissza. Ebben az esetben búcsút kellene venni az Orbán-kabinet egyik legnépszerűbb támogatási rendszerétől, amelyet a családok megerősítésének szenteltek.
– A jelenlegi kormánynak a családpolitika nemzetstratégiai kérdés. Orbán Viktor miniszterelnök a minap nyomatékosította a szlovéniai Bledben, hogy az egész Európát és azon belül Magyarországot sújtó demográfiai kihívásokra az egyetlen elfogadható válasz a családok támogatása, azaz segíteni kell abban, hogy minél több gyermek szülessen – mondta a Magyar Nemzetnek Szakáli István Loránd. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető közgazdásza jelezte: ez európai szinten megosztó kérdés, mert Nyugat-Európa több vezető politikusa másban, például a migrációban látja a megoldást. A magyar kormány többször világossá tette, hogy ezt nem tartja elfogadhatónak.
Éppen ezért a családok támogatása, a gyermekvállalás ösztönzése 2010 óta a kormány legfontosabb célkitűzése, amelyet gazdaságpolitikai eszközökkel is erősít.
– Még felsorolni sem könnyű az intézkedések sorát. Kutatások bizonyítják, hogy a magyar fiatalok előzetesen több gyermeket terveznek, mint amennyi végül megszületik, ezért arra kell helyezni a hangsúlyt, hogy a vágyott gyermekek világra jöhessenek. Ennek egyik akadálya lehet a rossz anyagi helyzet, tehát ezt el kell hárítani. Ezért segít a kormány a bőkezű családi adókedvezménnyel, a családi otthonteremtési kedvezménnyel (csok), beleértve a falusi csok lehetőségét, valamint a kedvezményes hiteleket, amelyek akár lakásfelújításra is igénybe vehetők. Megemlíthető még a nagycsaládosok autóvásárlását segítő hozzájárulás, a négy vagy több gyermeket nevelő anyák adómentessége, a babaváró támogatás vagy a jövő év elején esedékes, bizonyos feltételekhez kötött (legalább 5,5 százalékos GDP-növekedés), gyermeket nevelő családoknak visszajáró befizetett szja is – sorolta a szakértő. Ez utóbbi esetében azt is érdemes megemlíteni, hogy ez elsősorban nem a nagycsaládosoknak, hanem az egy vagy két gyereket nevelő családoknak segítség, akik év közben kisebb mértékű családi adókedvezményt vehetnek igénybe.
Szakáli István Loránd hangsúlyozta, hogy a magyar családtámogatási rendszer európai összevetésben is kiemelkedő, benne van az első öt között, GDP-arányosan ehhez hasonló segítséget például Lengyelországban biztosítanak.