Nem számít jelentősnek az élelmiszerek árának egy év alatt tapasztalt emelkedése, ráadásul a mostani drágulás üteme várhatóan mérséklődik az őszi hónapokban. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint idén augusztusban átlagosan 3,7 százalékkal kellett többet fizetnünk a legfontosabb élelmiszerekért 2020 augusztusához képest.
A fogyasztói árak változása ugyanakkor nem minden terméknél tapasztalható, ráadásul az átlagot felfelé húzza az étolaj kiugró, több mint harmincszázalékos drágulása.
– Nem várható a következő hónapokban a fogyasztói árak emelkedésének gyorsulása. Inkább az látható, hogy a drágulás mérséklődhet az ősz folyamán. A most tapasztalt árváltozások mögött a termelők önköltségi árának emelkedése sejthető, valamint a világpiaci folyamatok hatása is megjelent. Az élelmiszerek ára sok esetben hullámzó, a mostani árváltozás egyáltalán nem kiugró – részletezte a Magyar Nemzet megkeresésére Vámos György.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára arra emlékeztetett, hogy a fogyasztói árak emelkedése nem hazai jelenség, a világpiacon is ez a tendencia a jellemző. Vámos György az árváltozás okai közül példaként említette a magas gabonaárakat, a munkaerőhiányt, így a munkaerő költségének emelkedését, az energiaárak változását, az alapanyagok árának emelkedését, a szállítási költségek növekedését.
Nem utolsósorban a koronavírus-járvány hatásai is érdemben befolyásolják az előállítók és a fogyasztók költségeit. Hozzátette: a kereskedelmi láncoknak összességében nem érdekük az árak emelése. Erre akkor van szükség, ha az üzletek is a korábbinál jóval többért veszik át a beszállítótól, és a beszerzési költségek emelkedését már nem lehet „kisimítani” a többi termék árában.
Az élelmiszerárak mérsékelt és egyenletes emelkedésére a legtöbb ágazatban hónapok óta számítanak. A meghatározó okok között a szakértők egyértelműen a gabonafélék világpiaci árának óriási drágulását említik. A tőzsdei kereskedés mozgatta gabonaár az állattartók önköltségének jelentős részét kitevő takarmányárakat emeli. A gabona világpiaci ára közvetve számos területen érzékelteti a hatását.
Az állattartók költségnövekedése elsősorban az állati termékek, vagyis a húsfélék és a felvágottak árát befolyásolja. Az árváltozás közvetlen érinti a péktermékek árát is.
A sütőiparban nemcsak a gabona árának rég nem látott, gyors és jelentős emelkedése vezet a magasabb fogyasztói árakhoz. A munkaerő megtartása és toborzása érdekében ismét sok vállalkozás a bérköltségek növelése mellett dönt, ezzel fokozódik a munkaerőért folytatott verseny, amihez valamekkora mértékben igazodniuk kell a pékeknek is.
Összességében minden termék fogyasztói árára hatással van a gazdaság minden területén az élőmunka költségnövekedése, az energiaárak emelkedése, illetve a szállítás drágulása. Hazánkban a járványkezelést követő újraindítással együtt ismét megjelent a munkaerőhiány, a szakemberekért folytatott verseny pedig a keresetek növelésére kényszeríti a mezőgazdaság és az élelmiszeripar szereplőit. Emellett a magasabb üzemanyagárak a szállítási költségeket növelik, de a beruházások megvalósításához is több pénzre van szükség.
Az áremelkedés tehát várhatóan nem gyorsul.
A drágulást okozó gazdasági és tőzsdei mozgásokban most nincsenek komolyabb kiugrások. Így nem látható olyan körülmény sem, ami brutális drágulást vetítene előre.
Borítókép: Havran Zoltán