– Az erdőgazdálkodás döntően nemzeti kompetencia, ezért Brüsszelnek tiszteletben kell tartania a nemzeti erdészeti politikákat – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter kedden a Mezőgazdasági és Halászati Tanács kétnapos luxemburgi csúcstalálkozójának zárónapján. A magyar tárcavezető az uniós miniszterek ülésén kiemelte: a fenntartható erdőgazdálkodás jelentős mértékben hozzájárul a Green Dealben foglalt klímavédelmi célkitűzések eléréséhez, azonban ezt nemzeti hatáskörben elfogadott szabályokkal lehet a leghatékonyabban ösztönözni.
A miniszterek kifogásolták, hogy az erdők társadalmi és gazdasági szerepe kevésbé hangsúlyosan jelenik meg a tervezetben. Az erdőgazdálkodás területén is meg kell találni a megfelelő egyensúlyt a környezeti és a gazdasági szempontok között. A tagállamok képviselői abban ugyanakkor egyetértettek, hogy az erdők szerepe vitathatatlan a biológiai sokféleség megőrzésében és a klímaváltozás elleni harcban.
Nagy István az ülésen elmondta, hogy Magyarország elkötelezett a fával borított területek gyarapításában és a meglévő erdőterületek megőrzésében. A kormány egyértelmű célja, hogy az erdővel és fával borított területek 24 százalékról 27 százalékra nőjenek 2030-ra. A közelmúltban ismételten meghirdetett Településfásítási program célja pedig a Vidékfejlesztési program erdőtelepítési támogatásainak népszerűsítése, valamint a települések környezeti állapotának javítása.
Az erdőgazdálkodás szabályozása nemzeti szinten valósítható meg leghatékonyabban – nyomatékosította a miniszter, aki egyben aggályosnak tartja, hogy a stratégiában vázolt intézkedésekkel Brüsszel túlterjeszkedik az uniós szerződésekben rögzített hatáskörén, és korlátozná a tagállamok önállóságát.
Az erdőgazdálkodás döntően tagállami kompetencia, ezért nincs szükség újabb, uniós szinten egységesített stratégiai tervek, adatgyűjtési és jelentéstételi rendszerek bevezetésére, hiszen az uniós szabályozás nem képes megfelelően figyelembe venni a tagállamok termőhelyi, ökológiai és erdőgazdálkodási sajátosságait. Ezért Nagy István a nemzeti erdészeti politikák tiszteletben tartását kérte a bizottságtól.
Az európai erdőgazdálkodók és erdőtulajdonosok is kemény kritikákat fogalmaztak meg a bizottsági stratégia júliusi bemutatását követően. Összességében a szakma úgy látja, megvalósíthatatlanok a tervek. Ezért október elején, a Bécsben rendezett nemzetközi konferencián közös nyilatkozatban utasították el Brüsszel tervét.
Az egyik legnagyobb gond a tervezettel, hogy nem veszi figyelembe az erdőgazdálkodást mint többcélú tevékenységet, így végrehajtása komolyan veszélyeztetné a faipart vagy a biomassza-előállítást.
Borítókép: MTI/EPA/TT/Mats Andersson