Csaknem tíz százalékkal nőtt az építőipari termelés az év első nyolc hónapjában 2020 azonos időszakához viszonyítva a Központi Statisztikai Hivatal friss gyorsjelentése szerint. Ebből kiderül, hogy augusztusban ugyan 5,8 százalékkal elmaradt a termelés mértéke az erős júliusitól, de
2020 augusztusához képest 10,2 százalékkal jobban teljesített az ágazat.
– Az ágazat 2020. nyár végétől fokozatosan ledolgozta a tavaly tavaszi kiesést – közölte az adatokat értékelve Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese, hangsúlyozva, hogy 2010-hez viszonyítva a szektor termelése 62 százalékkal bővült, amivel Magyarország továbbra is első a régióban.
Schanda Tamás megjegyezte,
a jó eredmény elérésében fontos szerepe van az építőipari termékek januárig meghosszabbított kiviteléhez kapcsolódó regisztrációs kötelezettségének. A kormány többféle intézkedéssel védi a magyar emberek érdekeit, hogy az otthonteremtési, lakásfelújítási támogatások valóban a családokat szolgálják.
– Az állami és vállalati beruházások, a különböző támogatások, kedvezményes kamatozású hitelek felhasználásának alakulása is mind a gazdaság újraindulását igazolják. A szektor kilátásai így mindenképpen biztatóak, az építőipari kibocsátás ismét érdemben ösztönözheti, húzhatja a növekedést – jegyezte meg a miniszterhelyettes.
– Augusztusban az építőipar termelése felemás képet mutatott: az előző havi magas bázishoz képest érdemi csökkenést, míg az előző év azonos időszakához képest jelentős növekedést ért el. Ez összhangban áll a keresleti és kínálati oldal eltérő jellemzőivel: míg az ágazatot magas kereslet jellemzi – amit a szerződésállomány erőteljes növekedése is mutat –, addig a kínálati oldalon az építőanyag-hiány visszafogja a termelést és az árak jelentős emelkedéséhez vezet – kommentálta lapunknak az adatokat Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője. Szerinte
az építőipar további növekedéséhez így már nem a keresleti oldali ösztönzők fokozására van szükség, hanem a kínálati oldal erősítésére, ez segítheti elő az ágazat hosszú távú növekedését is, hiszen a kereslet rendelkezésre áll, és az új uniós fejlesztési ciklus beindulásával középtávon is rendelkezésre fog állni.
Ugyanakkor a magas árak gátat szabhatnak a piaci forrásból megvalósuló építkezéseknek, ami kiterjedhet a nem támogatott lakásépítésekre, lakásfelújításokra is.
Borítókép: Éberling András