A szakszervezeti konföderáció már régóta szorgalmazza ezt a lehetőséget – mondta lapunknak Palkovics Imre. A Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke ezzel Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki bejelentésére reagált, miszerint a munkáltató előírhatja az oltás felvételét.
Palkovics Imre kiemelte: ez elsősorban foglalkozás-egészségügyi kérdés és a munkáltató felelőssége és kötelezettsége a biztonságos munkafeltételek megteremtése. Az oltás felvételének elutasítása ráadásul nem jár automatikusan elbocsátással.
Palkovics Imre ugyanakkor megjegyezte, a hamarosan megjelenő kormányrendeletben foglaltak adnak részletesebb képet a munkaadók lehetőségeiről. Jogi szempontból nem mindegy például, hogy az oltottságot várhatja el a munkáltató vagy a védettségi igazolvány meglétét.
Fontos lehetőséget kapnak a munkáltató cégek vezetői a kezükbe azzal, hogy előírhatják az oltást a dolgozóknak, amellyel biztosítani tudják a munkatársak egészségvédelmét. Az oltásnál nincs biztonságosabb megoldás, minden más járványügyi intézkedés kevésbé éri el a kívánt állapotokat – mondta a Magyar Nemzetnek Zs. Szőke Zoltán.
A vidéki bolthálózatot működtető Áfeosz-COOP Szövetség elnöke felhívta a figyelmet, hogy a napi fogyasztású cikkek értékesítésében résztvevő kiskereskedelmi dolgozók oltottsági szintje nemcsak a bolt alkalmazottak biztonsága szempontjából lényeges kérdés, hanem amiatt is, mert nap mint nap emberek tömegeivel kerülnek közvetlen kapcsolatba. Ezzel nagyobb a fertőzöttség veszélye mint más, kevésbé forgalmas vagy nyitott munkahelyek esetén.
Zs. Szőke Zoltán ugyanakkor azt is megemlítette, hogy köztudottan vannak, akik ellenzik az oltással történő védekezést, ezekkel a munkavállalókkal nehezebb lehet a cégek helyzete. Mivel hiába írják ki fizetés nélküli szabadságra azokat, akik ellenállnak a lehetőségnek, több olyan terület van, mint például a kiskereskedelem, ahol eleve munkaerőhiányosak az egyes feladatkörök, így végső soron ellentmondásos helyzet alakulhat ki.
– Ha túl sokakat kell kényszerszünetre küldeni, az már a napi működésben okozhat fennakadást, az intézkedésre a munkaerőhiány mértéke is megugorhat – jegyezte meg az Áfeosz-COOP elnöke. Hozzátette,
némiképp tovább ellensúlyozhatja a járványhatást, ha a tömegközlekedés után a boltokban is újra bevezetnék a maszkviselés kötelezettségét.
Ezzel együtt, mint mondta, a gyakorlatban egyre több helyütt tapasztalható, hogy az emberek önként választják a védekezés már ismert módjait, például egyre többen érkeznek vásárolni maszkban.
Borítókép: Mirkó István