Nagy István: Közös felelősségünk az állatok megóvása

A kormány év elején indított társadalmi párbeszédet az állatvédelemről, ezt követően alakult meg a Nemzeti Állatvédelmi Tanács.

Magyar Nemzet
2021. 10. 04. 10:35
Fotó: Pelsoczy Csaba
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos intézkedés született az elmúlt időszakban az állatok védelme és a teremtett világunk megóvása érdekében – hívta fel a figyelmet az Állatok Világnapja alkalmából Nagy István agrárminiszter.

Emlékeztetett: az állatok védelmére, az élővilág sokszínűségének fontosságára hívja fel a figyelmet az Állatok Világnapja, amelyet 1931 óta ünneplünk minden évben Szent Ferenc emléknapján, október 4-én. Magyarország európai összehasonlításban kiemelkedő természeti értékekkel, változatos ökológiai adottságokkal rendelkezik. Hazánkban 1178 védett állatfaj él, közülük 185 fokozottan védett. Számos faj kizárólag a Kárpát-medencében fordul elő, mint például a lápi póc, a csíkos szöcskeegér, a rákosi vipera, vagy a magyar tarsza.

Az agrártárca kiemelt figyelmet fordít az állatok védelmére – emelte ki Nagy István. A kormány 141 millió forinttal segíti 67 állatvédő civil szervezet munkáját. Az év elején indított állatvédelmi társadalmi párbeszédet az Agrárminisztérium és a Miniszterelnöki Kabinetiroda. Az online kérdőívet több mint 262 ezren töltötték ki, a felmérés során beérkezett észrevételek és javaslatok beépülnek majd a Nemzeti Állatvédelmi Programba.

Az állatvédelem és az állatjólét jegyében megkezdte működését a Nemzeti Állatvédelmi Tanács, amelynek az együttműködés kialakítása mellett feladata a jogszabályok felülvizsgálata. Az Állatorvostudományi Egyetem új szervezeti egységeként január elsején megalakult az Állatvédelmi Központ, amelynek feladata az edukáció mellett, hogy tudományos hátteret biztosítson az állatvédelem területén dolgozó valamennyi szereplőnek. Komplex programot indított Gazdijogsi néven az Agrárminisztérium és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Az online oktatási platform célja, hogy gyakorlati ismeretekkel és kellő elméleti tudással ruházza fel az állattartókat, hiszen az állatvédelmi problémák megoldásához a szemléletváltás és az oktatás is elengedhetetlen.

A biológiai sokféleség megőrzéses mindannyiunk közös feladata és felelőssége. Magyarország 10 nemzeti park igazgatósága vezető szerepet tölt be hazánk természeti állapotának, sokszínű élővilágának megőrzésében. 

Az aktív védelmi intézkedéseknek köszönhetően az elmúlt években több mint 100 ezer hektáron javult az élőhelyek állapota, amely nagyban hozzájárul a biológiai sokféleség fenntartásához 

– hívta fel a figyelmet a miniszter. Az intézkedéseknek köszönhetően számos veszélyeztetett faj állományát sikerült stabilizálni. A szakmai szervezetek sikeres együttműködésének köszönhetően a túzokok magyarországi állománya hozzávetőlegesen 10 százalékkal növekedett, a hazai egyedek száma 1600 példányra emelkedett. A parlagi sas védelmét célzó pályázatoknak köszönhetően száz párra szaporodott az állomány. Az elmúlt évtizedekben jelentősen, negyven párról 200-250 párra nőtt a magyarság szimbólumaként ismert turul, azaz a kerecsensólyom populációja. A rákosi viperák számára szaporító központot hoztak létre, élőhelyeiket helyreállították és folyamatosan telepítik vissza az egyedeket.

A hazai állatvilág védelmén túl Magyarország a vadon élő fajok kereskedelmének szabályozásáról szóló nemzetközi egyezményt is évtizedek óta következetesen végrehajtja.

Borítókép: AM/Pelsőczy Csaba

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.