Öt százalékkal több villamos energiát termeltek a magyarországi erőművek az idén júliusban (3148 GWh), mint egy évvel korábban, ezen belül pedig a megújuló alapon előállított áram mennyisége 38 százalékkal volt magasabb – áll a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) havi energiastatisztikai riportjában. A hazai összes villamosenergia-felhasználás viszont 9,5 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest (4195 GWh-ra), vagyis a termelés nem tudta követni az igény növekedését.
A júliusban megtermelt 3148 GWh villamos energia 43,7 százaléka volt nukleáris eredetű, 22 százalékát biztosította földgáz, 9,2 százalékát szén- és széntermékek, 23,8 százalékát megújuló energia és egy százaléka egyéb forrásból származott. Ezek közül az atomerőmű termelése három, míg a fosszilis alapú előállítás egy százalékkal csökkent.
Továbbra is a napenergia a domináns a megújulók között: az összes zöldáram 65,9 százalékát tette ki, míg 19,4 százalékát biomassza, 5,9 százalékát szél, 3,3 százalékát biogáz, 3,4 százalékát víz, és 2,1 százalékát a kommunális hulladék megújuló része biztosította. A megelőző év azonos időszakához képest a víz, a nap, a kommunális hulladék megújuló része, a biogáz és a szél aránya emelkedett, míg a biomasszáé csökkent.
A jelentés szerint, míg az áramfelhasználás nőtt, a primer energiatermelés valamelyest csökkent: a 32,79 PJ 0,96 PJ-lal alacsonyabb az előző év azonos időszakához képest.
Borítókép: Kurucz Árpád