Az előző évinél majdnem százszor nagyobb bevételt ért el a január–szeptemberi időszakban a BioNTech német biotechnológiai kutatóvállalat, amely a Pfizer amerikai gyógyszeripari óriáscéggel kifejlesztette az Európai Unióban elsőként engedélyezett védőoltást az új típusú koronavírus okozta betegség ellen. A 2008-ban indított feltörekvő technológiai vállalkozás
– startup cég – a kedden közölt beszámolója szerint 13,444 milliárd euró (4840 milliárd forint) bevételt ért el kilenc hónap alatt, szemben az egy évvel korábbi 136,9 millió euróval.
A csaknem százszoros növekedés elsősorban a Covid–19 elleni vakcina kínálatának gyors növekedésére vezethető vissza – közölték.
A társaság a világhírű magyar kutató,
Karikó Katalin vezetésével kifejlesztett, hírvivő RNS (mRNS) nevű technológiára épülő vakcina révén három negyedév alatt 7,126 milliárd euró adózás utáni nyereséget termelt,
szemben az egy évvel korábbi 351,7 millió eurós veszteséggel. A Comirnaty márkanévvel forgalmazott oltóanyag a BioNTech első terméke. Becslésük szerint az év végéig 2,7 milliárd adagot gyártanak belőle és 2,5 milliárd adagot értékesíthetnek. Az adózás utáni nyereség nagyjából kilencmilliárd euró lehet. Az árbevétel 16-17 milliárd euró között alakulhat – áll az új beszámolóban. Eddig 15,9 milliárdról szólt a hivatalos bevételi becslés. A vakcina révén világhírűvé vált Karikó Katalin 2013-ban csatlakozott a nagyjából 1500 embert foglalkoztató céghez.
(Borítókép: A BionTech német biotechnológiai gyógyszercég logója a németországi Idar-Obersteinben lévő gyáregység falán 2020. december 16-án. Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek)