A Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető közgazdásza jelezte: a világjárvány az egészségügy és a gazdaság terén is új helyzetet teremtett. Korábban nem tapasztalt jellegű válság állt elő. – Senkinek nem volt kész receptje arra, hogy ilyenkor mit kell tenni, felértékelődött az alkalmazkodóképesség és a rugalmasság, valamint a kormányok döntésképessége – magyarázta.
Egyúttal hangsúlyozta: a mostani időszak sajátossága, hogy mindenütt megugrott az infláció. Lengyelországban például a decemberi mutató 8,9 százalékos volt, a balti országokban tíz százalék fölötti, míg Németországban meghaladta a hat százalékot a múlt év végén.
– Tavaly éves szinten 5,1 százalék volt nálunk az infláció. Egy ilyen helyzetben lépett a magyar kormány. Magyarországon kisebb részben indokolható a hazai történésekkel a megugrás. Kétharmad részben a külföldről beáramlott hatásokat tapasztaljuk most – ismertette a közgazdász. – Világszinten a kormányok különböző támogatásokkal és programokkal igyekeztek felpörgetni a növekedést. A lezárások ideje alatt az emberek nem tudták a pénzüket elküldeni, a korlátozások lazulásával aztán megugró kereslettel szembesült a piac. Ez minden ágazatot érintett, nem volt kivétel ezalól az energia területe sem – mondta. – Az energiaszükséglet megnőtt, a kínálat viszont ezzel nem tudott lépést tartani. Itt ráadásul az Európai Unió rosszul időzített energiapolitikai döntései is hozzájárultak az áramemelkedésekhez. A földgáz ára bizonyos esetekben az ötszörösére, az áramé pedig a háromszorosára nőtt. Nálunk a lakosságot védi a rezsicsökkentés, de a gazdaság számos területét érzékenyen érintette az árak elszállása. Az élelmiszerek esetében pedig látni kell, hogy világszerte emelkedtek a takarmányárak. Mindez együttesen járult hozzá ahhoz, hogy így megugrott az infláció. Ez világjelenség – magyarázta a szakértő.
Márki-Zay Péter a különböző állami juttatásokat is kárhoztatta, szerinte ezek is pörgetik az inflációt. – Ez érthetetlen, mert ezeknek nincs közvetlen hatásuk az inflációra, ráadásul a juttatások nagyobb része februárban érkezik az érintettekhez, tehát még véletlenül sincs közük az áremelkedésekhez – mondta Szakáli István Loránd.