Tovább emelkedtek a bérek októberben

Az idén a versenyszférában ismét két számjegyű átlagbér-emelkedés várható a gazdasági folyamatok alapján.

Magyar Nemzet
2022. 01. 04. 10:08
Budapest, 2016. szeptember 10. Tzezer s hszezer forintos bankjegyek egy pnztrcban. Magyarorszg ma is hivatalos fizeteszkzt, a forintot, 70 vvel ezeltt, 1946. augusztus elsejn vezettk be. A pengt felvlt j pnz nevt I. Kroly trtnelmi aranyforintjrl kapta. MTVA/Bizományosi: Faludi Imre *************************** Kedves Felhasznl! Ez a fot nem a Duna Mdiaszolgltat Zrt./MTI ltal ksztett s kiadott fnykpfelvtel, gy harmadik szemly ltal tmasztott brminem klnsen szerzi jogi, szomszdos jogi s szemlyisgi jogi ignyrt a fot ksztje kzvetlenl maga ll helyt, az MTVA felelssge e krben kizrt. Fotó: Faludi Imre Forrás: MTVA/Bizományosi
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az októberi kereseti adatok nem okoztak meglepetést, a bérnövekedés megegyezett az év korábbi hónapjaiban mérttel – kommentálta a Központi Statisztikai Hivatal kedd reggel közzétett adatait Molnár Dániel, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. makrogazdasági elemzője.

A jelentés szerint

2021 októberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete 8,5 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.

A bruttó átlagkereset 431 300, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 286 800 forint volt. A 6,5 százalékos októberi inflációval számolva a reálkeresetek 1,9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A bruttó keresetek a vállalkozások körében 6,9, a költségvetésben – az egyes előmeneteli rendszerek ütemezett béremeléseivel összefüggésben – ezt meghaladóan, 9,4 százalékkal nőttek.

A prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélkül számolt rendszeres bruttó átlagkereset 409 200 forintra becsülhető, 8,4 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban. A bruttó kereset mediánértéke – aminél ugyanannyian kerestek többet, mint ahányan kevesebbet 350 100 forint volt, 7,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

A múlt év első tíz hónapjában 2021. január–októberben a bruttó átlagkereset 428 900, a nettó átlagkereset 285 200 forintot ért el, mindkettő 8,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A reálkereset 3,7 százalékkal emelkedett, a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 4,6 százalékos növekedése mellett.

– Az emelkedés ismét a költségvetési szektorban volt gyorsabb az állami bérrendezések nyomán, míg a versenyszférában az alacsonyabb bérnövekedésben az összetételhatás, a korábban elbocsátott alacsony keresetű munkavállalók felvétele játszott közre, amelyet ellensúlyozott az egyre több ágazatban kialakuló munkaerőhiány – jegyezte meg Molnár Dániel. Hozzátette, hogy az idei béremelésekkel kapcsolatban a legfontosabb kérdés az lesz, hogy a húsz-húsz százalékkal növekvő minimálbér és garantált bérminimum milyen béremelési nyomást eredményez a magasabb bérkategóriákban.

Ezzel együtt is arra számítunk, hogy az idén a versenyszférában ismét két számjegyű béremelkedés várható az átlagbér szintjén, amelynek kigazdálkodását a gazdasági növekedés, a járulékcsökkentés, valamint az infláció segíti elő.

A költségvetési szférában szintén fennmaradhat a gyors bérdinamika, amelyet az egyes területek (mint a bölcsődei, kulturális, rendvédelmi dolgozók és a pedagógusok) bérrendezései segítenek elő. A két számjegyű béremelkedés továbbá azt is jelenti, hogy a magas, de várhatóan lassuló infláció ellenére a reálbérnövekedés folytatódhat a magyar gazdaságban.

Borítókép: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.