– Az októberi kereseti adatok nem okoztak meglepetést, a bérnövekedés megegyezett az év korábbi hónapjaiban mérttel – kommentálta a Központi Statisztikai Hivatal kedd reggel közzétett adatait Molnár Dániel, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. makrogazdasági elemzője.
A jelentés szerint
2021 októberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete 8,5 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
A bruttó átlagkereset 431 300, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 286 800 forint volt. A 6,5 százalékos októberi inflációval számolva a reálkeresetek 1,9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A bruttó keresetek a vállalkozások körében 6,9, a költségvetésben – az egyes előmeneteli rendszerek ütemezett béremeléseivel összefüggésben – ezt meghaladóan, 9,4 százalékkal nőttek.
A prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélkül számolt rendszeres bruttó átlagkereset 409 200 forintra becsülhető, 8,4 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban. A bruttó kereset mediánértéke – aminél ugyanannyian kerestek többet, mint ahányan kevesebbet 350 100 forint volt, 7,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A múlt év első tíz hónapjában 2021. január–októberben a bruttó átlagkereset 428 900, a nettó átlagkereset 285 200 forintot ért el, mindkettő 8,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A reálkereset 3,7 százalékkal emelkedett, a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 4,6 százalékos növekedése mellett.
– Az emelkedés ismét a költségvetési szektorban volt gyorsabb az állami bérrendezések nyomán, míg a versenyszférában az alacsonyabb bérnövekedésben az összetételhatás, a korábban elbocsátott alacsony keresetű munkavállalók felvétele játszott közre, amelyet ellensúlyozott az egyre több ágazatban kialakuló munkaerőhiány – jegyezte meg Molnár Dániel. Hozzátette, hogy az idei béremelésekkel kapcsolatban a legfontosabb kérdés az lesz, hogy a húsz-húsz százalékkal növekvő minimálbér és garantált bérminimum milyen béremelési nyomást eredményez a magasabb bérkategóriákban.
Ezzel együtt is arra számítunk, hogy az idén a versenyszférában ismét két számjegyű béremelkedés várható az átlagbér szintjén, amelynek kigazdálkodását a gazdasági növekedés, a járulékcsökkentés, valamint az infláció segíti elő.