Az energiaárak gyors csökkentésére szólította fel a német kormányt az IG Metall szakszervezet igazgatótanácsának elnöke – közölte a távirati iroda. Jörg Hofmann jelezte, ha nem avatkozik be a kormány, akkor heves bérharcokra és az inflációt tovább erősítő ár-bér spirálra kell számítani az idén.
Elmondta, hogy a következő kollektív tárgyalási fordulókban a szakszervezet célja a munkavállalók vásárlóerejének megtartása lesz, ezért továbbra is szorosan figyelemmel kísérik az inflációt. Az inflációs ráta a termelékenység és az újraelosztási arány mellett a bérkövetelés megalapozottságát szolgáló egyik legfontosabb tényező az IG Metall számára követeléseinek a megfogalmazásakor.
A mintegy 3,7 millió munkavállalót foglalkoztató fém- és villamosenergia-iparban ősszel esedékesek a bértárgyalások. Az igényeket júniusban állítják össze. Követeléseiben az IG Metall általában az Európai Központi Bank kétszázalékos inflációs célját veszi alapul. Jörg Hofmann szerint
ahelyett, hogy végtelen tárgyalásokat folytatnának az ár-bér spirálról, sokkal egyszerűbb megoldásra lenne szükség: alacsonyabb energiaárakra. Az infláció mindkét felet sújtja. A legjobb példa erre az acélipar, ahol májusban indulnak az új bértárgyalások.
Németországban tavaly 3,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Jelenleg januárban az infláció mértéke az előző évhez képest 4,9 százalék volt. Ennek fő oka az energiaárak erőteljes emelkedése. Egyes közgazdászok bér-ár spiráltól tartanak, ha a szakszervezetek magas béremelést követelnek ki, ami aztán újabb áremelkedéshez vezet.
Az IG Metall vezetője konkrét javaslatokat tett arra vonatkozóan, hogyan lehetne csökkenteni a fogyasztók energiaköltségeit. Különösen az EEG-járulékot – Erneuerbare-Energien-Gesetz, a megújuló energiaforrások támogatására az energiaárakba beépített járulék – kellene az eddig tervezettnél hamarabb eltörölni, és a villamosenergia-adót az európai jog által előírt minimumra csökkenteni. Ezen túlmenően a gázárat is maximálni kellene és az adómentes létminimumot is jobban meg kellene emelni.
Borítókép: Az IG Metall igazságos zöldátmenetet követelő 2021-es demonstrációja (Fotó: Ruptly.tv)