Az elmúlt évek nehézségei ellenére sem veszített lendületéből az agrárhitelezés, az ágazat versenyképességének javításában a támogatások mellett a hitelezésnek is kulcsszerepe van – hívta fel a figyelmet Nagy István.
Az agrárminiszter jelezte, az élelmiszergazdaság hitelállománya 2021 év végére meghaladta az 1500 milliárd forintot, a négy évvel ezelőttihez képest az állomány a másfélszeresére nőtt. A koronavírus-járvány miatt kialakult krízishelyzet tompításában, a nehézségekkel küzdő vállalkozások megsegítéséhez szükséges hitelfinanszírozásban felértékelődött az intézményi kezességvállalás szerepe. Az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) által garantált hitelállomány négy év alatt duplázódott, elérte az ötszázmilliárd forintot.
– A mezőgazdaság finanszírozási szempontból speciális megoldásokat igényel, az ágazat likviditási igényének biztosítása, illetve a beruházási hajlandóság fenntartása elképzelhetetlen lenne egy kiszámítható és szilárd finanszírozási háttér nélkül – hívta fel a figyelmet a tárcavezető. Emlékeztetett arra is, hogy a minisztérium a múlt évben kiírt mintegy 1500 milliárd forintnyi pályázat hetven százaléka valamilyen fejlesztést céloz, a 2023-tól induló ciklusban pedig a rendelkezésre álló 2850 milliárd forint vidékfejlesztési támogatás több mint fele beruházásokhoz kötődik majd.
A finanszírozási stabilitás, az ágazat forrásigényének biztosítása és a Megújuló vidék, megújuló agrárium fejlesztéseinek megvalósíthatósága érdekében elengedhetetlen, hogy a bankok továbbra is bátran hitelezzék az ágazatot. A magunk kamattámogatási és kezességi díjtámogatási eszközeivel segítjük gazdálkodóinkat, vállalkozásainkat fejlődésükben, terveik megvalósításában
– mondta el Nagy István. Az agrárminiszter szerint kiemelt jelentőségű, hogy az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány kezessége mint védőháló a jövőben is folyamatosan és megbízhatóan rendelkezésre álljon.
Herczegh András, az AVHGA ügyvezető igazgatója közölte: az alapítvány kezességére eddig is nagy igény volt, de szerepe felértékelődik a piaci kockázatok növekedése és az uniós szabályozás változásainak bizonytalansága miatt.
– A mezőgazdaságnak egyre nagyobb szüksége van agrárgaranciára. A kezességünknek köszönhetően több tízezer gazdálkodó került be a finanszírozás vérkeringésébe, és alapot teremtettünk arra, hogy megfeleljenek a modernizációs kihívásoknak – emelte ki az ügyvezető igazgató. A növekvő kamatkörnyezetben és a kockázatok növekedése mellett a vállalkozásoknak jó hír, hogy az agrárgarancia díja változatlanul rendkívül alacsony, amit az Agrárminisztérium díjtámogatása és az alapítvány támogató szerepe tesz lehetővé.
Borítókép: Nagy István agrárminiszter az AVHGA-val tartott közös sajtótájékoztatón (Fotó: Pelsőczy Csaba)