Országos demonstrációra készülnek a víziszárnyastartó gazdák, mivel szerintük az állam visszatartja a nekik járó állatjóléti támogatásokat, ezzel csődközeli helyzetbe hozva az ágazat szereplőit. Erről Szalóki Szabolcs, az egyik legnagyobb hazai kacsatelep vezetője beszélt a Napi.hu portálnak, aki szerint az állam szándékosan kivéreztetné a víziszárnyassal foglalkozó gazdaságokat, csak hogy később a nagy integrátorok Fidesz-közeli cégekhez kerüljenek. A Szalóki Agro-Farm Kft. ügyvezető igazgatója szerint a legutóbbi két negyedévben csak a támogatás töredékét kapták meg. Ez azért okoz nagy gondot, mivel az integrátorok a felvásárlási árakba már belekalkulálják az állatjóléti támogatásokat is. A termelők február 4-én, a Bács-Kiskun megyei Mélykúton gyűléssel egybekötött tüntetést tartanak.
Lapunk az üggyel kapcsolatban megkereste az Agrárminisztériumot is. Nagy István, a tárca vezetője közölte: 2021-ben az állam semmilyen támogatást nem tartott vissza a baromfiágazattól és nem csökkentette annak mértékét. Sőt a takarmánypiaci helyzetre tekintettel többletforrást tudott biztosítani az ágazatnak.
– A többletforrás nagyjából egyharmadát kapták meg a víziszárnyas-ágazat szereplői, ezért hamis minden állítás, amely ezzel ellentétes – szögezte le a miniszter. Nagy István szerint rendkívül káros az a néhány vágóhíd által alkalmazott gyakorlat, miszerint a termelőknek járó állatjóléti támogatásokat bekalkulálják a felvásárlási árakba, azzal csökkentve annak mértékét.
Emlékeztetett arra, hogy a baromfi állatjóléti támogatások kerete a 2010. évi négymilliárd forintról 2021-re 12 milliárd forintra nőtt. Az elmúlt néhány évben ráadásul a baromfiágazatra irányuló kiemelt kormányzati figyelem révén a keretösszeget eseti jelleggel, több alkalommal megemelte a tárca, így 2019-ben 12,8 milliárd forint, 2020-ban 14,6 milliárd forint, míg 2021-ben 14,4 milliárd forint kerülhetett a baromfitartókhoz.
A tárca egyébként kérte a terméktanácsot, hogy a mostani tapasztalatok alapján tegyen új javaslatot az állatjóléti támogatás alapkeretének újbóli felosztására az egyes termékpályák között.
A baromfitermelők az idén komoly nehézségekkel találták szembe magukat. Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnöke lapunknak azt mondta, a koronavírus okozta gazdasági hatások, a magas takarmányárak, az elszabadult energiaárak, a madárinfluenza, valamint az állatjóléti támogatások visszaosztásai szinte kilátástalan helyzetet teremtettek az ágazatban.
– E kiélezett helyzet kitűnő táptalaj a feszültség fokozására a terméklánc szereplői között, és sokszor eredményez alaptalan, hitelrontó, hangulatkeltő vagy lázító hangvételű megnyilatkozásokat. Tudjuk, érzékeljük a tagság nehézségeit és problémáit, s azokat minden esetben tolmácsoljuk a szaktárcának – hívta fel a figyelmet a szakember.
Az állatjóléti támogatások keretösszege a víziszárnyas esetében komoly visszaosztást eredményezett az elmúlt két negyedévben, ezt a szervezet jelezte is az Agrárminisztériumnak, kérve a kormányzatot többletforrások biztosítására. Csorbai Attila szerint nagyságrendileg 16-17 milliárd forintra lenne igény az ágazatban. A 12 milliárd forintos alaptámogatás újbóli keretfelosztása ugyanakkor további feszültségeket teremthet.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)