Nem szabad meglepődni, ha az elkövetkező időszakban a szokásosnál zsúfoltabbak lesznek az áruházak, és a kosarakba több élelmiszer kerül, ahogy ez megfigyelhető volt a nemzeti ünnep hosszú hétvégéje előtt, illetve már februárban.
A húsvéti ünnepeket megelőző két-három hétben jellemzően fokozódik az élelmiszerek forgalmazása,
miközben a tavasz meghozza a kedvet a szabadtéri, kerti programokhoz, ami pedig az iparcikkek értékesítését növeli. A nagyobb kereslet az előttünk álló hétvégén már látszódhat, mivel megkezdődött a tipikus húsvéti termékek vására.
Hetek óta tapasztalják a kereskedők a mennyiségi növekedést az értékesítésben, eközben a kiszolgálás zökkenőmentes, az áruválaszték széles
– közölte a Magyar Nemzettel Vámos György.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára vázolta: míg a járvány előtti években a csendesebb januári, februári eladások után jellemzően tavaszra lódultak meg a vásárlások, a pandémiás helyzetben óvatosabb volt a húsvéti fogyasztás.
– Ebben az évben viszont azt látjuk, hogy az áremelkedések ellenére is mennyiségben magasabb lesz a lakossági fogyasztás az ünnep előtt – mondta a főtitkár, hozzátéve, hogy
az alaptermékekre bevezetett árstopnak, a Szép-kártyának, illetve az eseti állami támogatásoknak és a béremeléseknek köszönhetően már a február is erősítette a kiskereskedelem éves forgalmát, amely az eddigi várakozásokhoz képest mérsékeltebben bár, de várhatóan meghaladja a tavalyi eredményt.
– Az embereknek több elkölthető jövedelme van, és bár az árérzékenység rányomja a bélyegét a vásárlásokra, ez inkább abban mutatkozik meg, hogy jobban válogatnak a termékek között, viszont a volumen nő, ráadásul bőven van miből válogatni – húzta alá Vámos György.
Mint kiemelte, ezúttal is megtalálható lesz a polcokon a húsvétkor szokásos termékkör, bár egyes cikkek drágábban, amit viszont ellensúlyoz a vásárlót támogató árstopintézkedés.
– Az árstop az élelmiszer-kínálat mintegy húsz százalékát lefedi, ráadásul nem csak a konkrét árucikkek, hanem a kapcsolódó termékkörök esetén is valamelyest fékezi a drágulást
– ez a sertés- és a csirkehúsnál, illetve a tejtermékeknél is látható.
Vámos György kitért rá: a jegybank friss előrejelzése egybeesik a cégek várakozásaival, eszerint elhúzódó inflációs időszakkal kell számolni, ám mivel a családok jövedelmei is jelentősen erősödtek, a külföldi piacokról begyűrűző drágulásokkal és egyes termékek esetén a szállítás hullámzásaival együtt is nő a fogyasztás.
– Az áremelkedési trend lassan fog csillapodni, egy darabig még magas inflációval kell számolni, amit el fog viselni a magyar vásárlóerő
– jegyezte meg.
Annak kapcsán, hogy a baloldali médiumok Európa más országaira hivatkozva arról írtak, hogy a háborús helyzet miatti riadalomban látványosan kiüresedtek a polcok az élelmiszerüzletekben, hangsúlyozta:
itthon nincsenek és nem is indokoltak a pánikvásárlások.
– Ezeket csak az egyes híradások próbálják generálni, de szükségtelenül. A legreálisabb feszültségforrás a szállítás akadozása lehet, erre látunk példákat külföldön, például Németországban, de a magyar kereskedelem választéka van olyan bőséges, hogy az eseti hiányokat pótolni tudja. Bár lehetnek váratlan fordulatok a piacon, viszont
az alapellátási láncunk a járvány alatt is bizonyított: az elmúlt két évben is biztonságos maradt, mert van olyan erős az élelmiszeripari termelés és a kiskereskedelem.
A magyarországi élelmiszerellátás biztonságát meg fogjuk tudni őrizni, összességében fenntartható a kiegyensúlyozott árukínálat
– húzta alá.
– Nincs probléma a termékek beszállításával, folyamatos az áruk érkezése a boltokba, minden megszokott termék továbbra is elérhető a hazai boltokban – jelentette ki Bubenkó Csaba. Az Egyenlő.hu érdekképviselet elnöke jelezte, hogy az üzletekben a munkavállalók is érzékelik a lakosság erősebb fogyasztási kedvét és felkészültek a húsvéti rohamra.
Szerinte inkább az a probléma, hogy
a pánikkeltő baloldali hírek minden szinten a békétlenséget, a bizonytalanságot próbálják szítani,
zavart keltenének a vásárlókban, a dolgozókban.
– Túl vagyunk a pandémiás éveken, amelynek az elején itthon is felhalmozásba kezdtek a vásárlók a külföldi példák láttán, amit viszont jól kezeltek a boltok: hamar újratöltötték a polcokat, a raktárakból ki tudták szolgálni a keresletet. A magyar vásárlók hamar megnyugodtak, és később, amikor korlátozások mellett kellett intézniük a bevásárlásaikat, fegyelmezetten, együttműködve zajlott a bolti kiszolgálás. Holott volt korai bezárás, kötelező maszkviselés, idősek délelőtti idősávja – ezek egyike sem okozott gondot.
Most a szomszédban zajló háború és a nemzetközi gazdasági folyamatok élesítik a helyzetet, viszont a kormány intézkedései, az időben meglépett piacvédelem és a magyar családok megélhetésének biztosítása ellensúlyozza a kritikus pontokat.
Elítéljük, ha ennek ellenére politikai hangulatkeltés szándékával külföldi áruházak üres polcairól, kifosztott értékesítőhelyekről jelennek meg félrevezető hírek – hangsúlyozta az Egyenlő.hu elnöke.
Borítókép: A drágulások mellett is folyamatosan magas a kereslet (Fotó: Havran Zoltán)