Két brit tárcavezető is szankciókkal fenyegette meg azt a kompszolgáltatót, amely egyik napról a másikra 800 tengerészt bocsátott el. Grant Shapps brit közlekedési miniszter azt mondta, hogy felül fogja vizsgálni az összes kormányzati szerződést a vállalattal és annak tulajdonosával, a dubaji DP World nevű céggel.
Még keményebben fogalmazott Paul Scully gazdasági miniszter. A politikus szerint ha a P&O semmibe vette az értesítési törvényt – amelynek értelmében a cégnek tájékoztatnia kell az államtitkárt, ha száznál több embert bocsát el – akkor
ez büntetőjogi szankciókkal jár, beleértve a korlátlan pénzbírságot is.
A miniszterek közölték, hogy a kormány vizsgálatot indított. A kabinet arra kíváncsi, hogy a vállalat betartotta-e a megfelelő eljárást a tömeges elbocsátások során. Shapps kedd estig adott határidőt a cégnek, hogy magyarázatot adjon.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a P&O nevű vezető brit kompszolgáltató néhány napja a teljes személyzetét elbocsátotta. Az intézkedés során a cég 800 tengerészt bocsátott el, majd olcsó, külföldi munkaerővel pótolták őket. A döntés felháborodást váltott ki, a szakszervezetek szerint a brit munkások helyére lépő külföldiek minimálbért kapnak. A vállalat vitatja a számokat, de pontos tájékoztatást nem hajlandó adni.
A parlamenti ellenzék elítélte a kompszolgáltatót és felszólította a londoni kormányt, hogy határozottan lépjen fel a munkavállalók érdekében. A toryk is felháborodtak, Ros Altmann volt nyugdíjügyi miniszter szerint a vállalat viselkedése szégyenletes. A konzervatív politikus úgy véli, hogy a kabinetnek jobb viselkedésre kell kényszerítenie a munkáltatót.
Borítókép: A P&O társaság járata a La Manche-csatornán. (Fotó: Justin Tallis/AFP)