A Világbank jelentősen, 4,1 százalékról 3,2 százalékra rontotta a 2022-es világgazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését – közölte a Világbank elnöke. David Malpass azt mondta, hogy kemény, egymást átfedő válságok közepette kezdjük a tavaszi találkozót. Ez a koronavírus, az infláció és az orosz invázió Ukrajnában. Ezek a tényezők a világ szegénységi szintjének növekedéséhez vezethetnek az energia-, műtrágya- és élelmiszerárak hirtelen megugrása miatt. Eközben a kamatok emelkedése lassíthatja a gazdasági növekedést és súlyosbíthatja az egyenlőtlenséget.
A Nemzetközi Valutaalap és a Világbank szokásos tavaszi közös ülése hétfőn kezdődik New Yorkban. Az IMF 15 órakor hozza nyilvánosságra a globális gazdaság növekedésére vonatkozó saját előrejelzését. A lefelé módosítás legjelentősebb oka a háború, de a magasabb energia- és élelmiszerárak is visszafogják majd a gazdasági növekedést – összegzett a Portfolio.hu.
Az oroszok ellen hozott nyugati szankciók feltolták az energiahordozók árát világszerte, az Ukrajnában zajló háború pedig az élelmiszerellátást veszélyezteti.
Az oroszok blokkolták az ukrán fekete-tengeri kikötőket, gyakorlatilag lehetetlenné téve a gabonával megrakott hajók kihajózását. Emellett a háború a mezőgazdasági termelést is nehezíti.
A Világbank elhúzódó válságra készül, és az apparátusát is felkészíti egy 15 hónapos válságkezelő programra 170 milliárd dollár értékben.
Ez a program jelentősebb, mint amit a Világbank a koronavírus-válság kezelésére fordított – 160 milliárd dollárt használt fel válságkezelésre.
A legkomolyabb hatások persze Ukrajnában és kisebb részben Oroszországban jelentkeznek majd. A Világbank Ukrajnára vonatkozóan 45 százalékos visszaesést prognosztizál. A válság előtt még meredek gazdasági növekedést jósoltak a közgazdászok Ukrajnára.
Az orosz gazdaság a nyugati szankciók miatt fog jelentős ütést szenvedni, a Világbank szerint az idei visszaesés 11 százalék felett lehet.
Borítókép: a Világbank washingtoni székháza (Fotó: Shutterstock)