A következő tíz évben is többletköltségek nélkül lesz használható a mobiltelefon az Európai Unión belül tett utazások során – erről szavazott hétfőn az Európai Unió Tanácsa, amely jóváhagyta, hogy
a roamingdíjakra vonatkozó jelenlegi, 2022. június 30-án lejáró szabályozás 2032 júniusáig legyen érvényes.
A döntésről szóló rendelet július 1-jén lép hatályba – közölték.
Mint ismert, az Európai Unió 2017 júniusában törölte el a roamingdíjakat, azóta az európaiak az unión belüli utazásaik során a saját országukban jellemző feltételekkel használhatják a mobil-előfizetésüket hívásra, SMS-ezésre és internetezésre, de csak három egymást követő hónapon keresztül. Ezen időszakon túl a szolgáltatók a rendelkezés szerint külföldi tarifatáblázatot alkalmazhatnak.
Az előírás úgy szól, hogy
a fogyasztók ugyanolyan minőségű és sebességű mobilinternet-kapcsolathoz juthatnak hozzá külföldön, mint a hazájukban, ha ennek a célország mobilhálózatában megvannak a technikai feltételei.
A rendelet továbbá hatékony hozzáférést biztosít a segélyhívó szolgálatokhoz, és elősegíti, hogy a fogyasztók tudatában legyenek a barangolás során használt értéknövelt szolgáltatásokkal kapcsolatos pluszköltségeknek.
A szabályozást az is alátámasztja, hogy az Európai Bizottság adatai szerint az elmúlt négy évben a mobiltelefonnal rendelkező európaiak legalább fele utazott külföldre és a mobilbarangolás használata mintegy tizenhétszeresére nőtt a roamingdíjak 2017-es megszüntetése előtti nyár statisztikáihoz képest.
(Borítókép: Jelentősen megnőtt a mobilhasználat az uniós utazások során. Fotó: John G. Mabanglo)