Szinte az összes gazdaságilag fejlett országban új munkaerő után kutatnak a vállalkozások. Ennek oka a koronavírus okozta válságot követő gazdasági visszapattanás és az, hogy a vállalkozások lépést akarnak tartani a kínálatnál még mindig jóval nagyobb kereslettel.
Ennek eredménye, hogy a ManPower Group negyven országot vizsgáló nemzetközi felmérése szerint harminckilenc országban a foglalkoztatottság bővülése várható az idei második negyedévben. A foglalkoztatási hajlandóság ráadásul egyre élénkebb, kivéve négy vizsgált országban: Tajvanon, Görögországban, Romániában és Lengyelországban.
Már nemcsak a gyártás területén óriási a munkaerő-felvételi szándék, hanem a digitális területeken is megnőtt a kereslet. A csúcstartó továbbra is az IT-szektor,
ahol már külföldi távmunkában is örömmel alkalmaznak legalább moduláris kompetenciájúakat, miközben az oktatásban megszerezhető végzettség helyett inkább saját, célzott képzést nyújtanak a foglalkoztatók. Ennek oka elsősorban, hogy a többéves képzésre épülő rendszerek képtelenek tartani a lépést az IT-szakemberek iránti kereslettel.
A digitalizáció gyorsulása miatt nemcsak a közvetlen működést garantáló IT-szakemberek iránti kereslet nőtt. Óriási keresletnövekedés tapasztalható a bankszektorban, a biztosítási területeken és a technológiákat támogató ágazatokban.
A munkaerőhiány tehát a globális gazdasági nehézségek ellenére sem csökken, ugyanakkor új munkaerőt már nehezen találnak a fejlett országokban működő vállalkozások.
Magyarországon is hasonló a helyzet, ugyanakkor az elemzők a hazai munkaerőpiacon még látnak tartalékot. A felnőtt- és a helyi képzések, a további digitalizáció és a hatékonyságnövelés, valamint az inaktívak munkavállalása nagyban csökkentené a munkaerőhiányt.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Magyar Nemzet)