A koronavírus-járvány hatására gyors, érzékelhető és visszafordíthatatlan átalakulás kezdődött a munka világában, amelynek kézzelfogható eredménye, hogy a távmunka és a home office, valamint a hibrid, vagyis a részben otthoni, részben a munkahelyi munkavégzés térnyerése megállíthatatlan.
Az új munkahely az iroda helyett egyre inkább az otthon, a mobilitás új formája pedig az okostelefon és a távoli elérés lehetősége.
A home office az új norma
A szakértők szerint 2030-ra a fejlett gazdaságok munkavállalóinak csaknem kétharmada már rugalmasan, például hibrid munkarendben végezheti a munkáját, változatlan fizetés mellett. Maga döntheti el azt is, hogy a home office vagy az iroda számára a jobb munkavégzési helyszín. Egyre rugalmasabbá válhat a napi munkaidő beosztása is, igazodva a feladatok elvégzéséhez.
Becslések szerint a fejlett országokban a vállalati szférában jelenleg is már minden negyedik munkavállaló munkarendje eltér a hagyományosnak tartott heti negyven-, illetve napi nyolcórás beosztástól.
Korunk munkavállalói vívmánya tehát a rugalmasság lett, mivel a dolgozók felismerték, hogy az idejük és a tudásuk érték, és van beleszólásuk abba, mit kérnek mindezért.
Az alkalmazottak pedig egyértelműen rugalmas időbeosztást – állapítja meg részletes elemzésében a The Guardian. Azzal együtt, hogy a munkavállalók alapvető elvárása lett a járvány idején kötelezően elrendelt rugalmasság, mára felélénkültek a viták arról, vissza kell-e térni az irodákba.
Ha nincs távmunka, nincs munkaerő
A rugalmas munkavégzésre egyelőre alig akad már kialakult, jó gyakorlat. A munkavállalók a rugalmasság igénye mellett azzal érvelnek, hogy a hatékonyabb, szabadabb időbeosztás nemhogy a teljesítmény csökkenését, inkább annak kimutatható növekedését eredményezte a pandémia alatt.
A legtöbben ezért ma azt kérdezik: miért kellene újra bejárni az irodába?
A foglalkoztatóknak egyre inkább meggyűlik a baja azzal, hogy a meglévő alkalmazottak úgy gondolják, nekik is jár a rugalmasság, míg a leendő jelölteknél a meghirdetett pozícióra a jelentkezés feltételévé válik, van-e lehetőség a távmunkára.
Élményközponttá válhat az iroda?
Szintén fejtörést okoz az iroda szerepének átalakulása. Az irodák többsége a járvány előtt megdönthetetlennek tartott állandó jelenlétre van berendezve. Ezek a terek mára nem alkalmasak az úgynevezett munkahelyi élmény kialakulásához.