A munkáltatók többsége lemarad a digitalizáció valós lehetőségeiről. A hibrid munkavégzés széles körben elterjedt, ezzel szemben a munkafolyamatok automatizálásával és az irodaépületek korszerűsítésével kevésbé foglalkoznak a gazdasági szereplők – derül ki a digitális munkahelyek innovatív kialakítását támogató, tokiói központú Rioch friss nemzetközi felméréséből.
Jelenleg az irodai dolgozók mindössze 11 százaléka fér hozzá a munkafolyamatok automatizálását segítő eszközökhöz, ám közel hetven százalékuk szerint hatékonyabbak lennének ezekkel az újításokkal. A legtöbb alkalmazott, a megkérdezettek 44 százaléka arról számolt be, hogy az elmúlt egy évben nem hajtott végre foglalkoztatójuk olyan beruházást, amely elősegítette volna a munkafolyamatok automatizálását.
Az automatizálódó folyamatokat összességében a legtöbb munkavállaló a korábbi félelmek ellenére jól fogadta. Számos vállalkozásnál viszont a rosszul sikerült digitális átállás okoz problémát. Részben azért, mert összességében nagyobb munkaerőigénnyel járt az átállás, részben pedig azért, mert az alkalmazottak nehezen fogadták el az automatizált, algoritmusalapú megoldásokat vagy szakmai felkészültségük nem volt elegendő a gyors alkalmazkodáshoz.
Az algoritmusok hátránya, hogy a sztenderd folyamatokra korlátozottan van ráhatása a munkavállalónak, így sok esetben pont a folyamatok egyszerűsítése teszi rugalmatlanná a rendszert. Mára ugyanakkor tényként kezelhető, hogy az a cég, amelyik nem áll át az automata, digitális rendszerekre, lemarad a versenyben. A szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy az algoritmusalapú megoldások elválaszthatatlan részei a hatékonyan szervezett hibrid munkavégzésnek, amely világszerte kiszorítja, elavulttá teszi a folyamatos munkahelyi jelenlétet.