Gyorsan drágultak a lakóingatlanok a koronavírus-járvány árnyékában: a tavalyi IV. negyedévben a lakásárak több mint ötödével magasabbak voltak az előző év azonos időszakának szintjénél, és meghaladták a 2015. évi kétszeresét – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Lakáspiaci árak, lakásárindex 2021 című kiadványából.
A járvány idején megfigyelt 2020. évi lakáspiaci visszaesés nemcsak a forgalom, hanem az áralakulás szempontjából is átmenetinek bizonyult
– mutatnak rá az összegzésben, amely szerint Budapesten egy új lakás átlagosan 53 millió forintba került tavaly, 9,5 millió forinttal többe, mint 2020-ban. Ugyanekkor a négyzetméterárak 16 százalékkal, 920 ezer forintra emelkedtek. A sok lakást értékesítő kerületek közül kiemelkedik a VII. és a XI., mindkettőben egymillió forint fölötti négyzetméteráron keltek el a lakások. Ennél is magasabb volt az árszint a budai hegyvidéki kerületekben és a pesti belvárosban, ahol kisebb forgalom mellett az árak 1,4–2 millió forintra nőttek.
A múlt évben minden hatodik lakás a budapesti agglomerációban épült,
ugyanakkor ezeknek csak mintegy felét szánták eladásra, a többi saját használatra készült. A legtöbb új lakás az agglomeráció déli településein került piacra, átlagosan 50,6 millió forintért, 555 ezer forintos jellemző négyzetméteráron. Debrecenben és Székesfehérvárott az új lakások négyzetméterára a külső pesti kerületekét közelíti, míg a legnagyobb újlakás-piaccal rendelkező megyeszékhelyen, Győrött ettől kissé elmarad. Győr az egyetlen nagyváros, melynek vonzáskörzetében is számottevő vállalkozói lakásépítés figyelhető meg: a város agglomerációjában 120 lakás kelt el 434 ezer forintos átlagos négyzetméteráron. A Balaton környéki települések árszintje elérte a négyzetméterenkénti 797 ezer forintot, ami 11 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
Ami a használt lakásokat illeti, a községekben a csok 2015. évi bevezetése óta lendületesen bővültek az adásvételek, majd a falusi csok 2019. évi bevezetése a preferált kistelepüléseken újabb lendületet adott. 2021-ben a falusi lakások 71 százalékát a falusi csokkal érintett, a nagyvárosi vonzáskörzeteken kívül eső településeken adták el.