Kedvezőtlenebbé vált a nemzetközi környezet ahhoz képest, mint amikor tavaly az Országgyűlés elfogadta a 2022-es költségvetést. A büdzsét eredetileg dinamikus, 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel, mérsékelt, háromszázalékos inflációval, a GDP több mint 0,4 százalékát, 233 milliárd forintot meghaladó biztonsági tartalékkal szavazták meg. Azóta a többi között elszabadultak a nemzetközi energiaárak és kirobbant az orosz–ukrán háború. A hónap végére alakul meg az új Orbán-kormány, azt követően derülhet ki, hogy lesz-e költségvetési kiigazítás, és ha igen, akkor milyen. Annyi tudható, hogy nem lesznek lakosságot érintő állami megszorítások, ahogy 2010 óta egyetlenegy évben sem voltak.
Az idei költségvetés célja az elmúlt évek meghatározó intézkedéseinek – kiemelten a család- és a nyugdíjpolitikának –, az otthonteremtési és -felújítási programnak az erősítése. Szintén prioritás a pénzügyi stabilitás és a felelős költségvetési gazdálkodás fenntartása.
A kormány konvergenciaprogramja emlékeztet arra, hogy a költségvetési törvény elfogadása után a gazdaság újraindítása a tervezettnél dinamikusabban alakult, a növekedés, a foglalkoztatás, a bérek és a fogyasztás erőteljesen bővült. Emiatt a törvényben szereplőnél 1400 milliárd forinttal több adóbevételre lehet számítani. Ismert, hogy a megnövekedett mozgásteret a kabinet a vállalatokat és a családokat segítő intézkedésekre használta fel.