A vállalkozások fejlesztései és a háztartások növekvő aktivitásának eredményeként nőtt az első negyedévben a magyarországi beruházások volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva mintegy 8,7 százalékkal, illetve a 2021-es év utolsó három hónapjához képest is 3,2 százalékkal – jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A beruházások szezonálisan kiigazított
első negyedévi volumene kismértékben meghaladta az eddigi legmagasabb, 2021 harmadik negyedévében mért szintet
úgy, hogy eközben csökkent a költségvetésből finanszírozott beruházások mennyisége.
Az adatokból kiderül, hogy idén március végéig az építési beruházások volumene az év végéhez képest 2,7 százalékkal emelkedtek, míg a gép- és berendezésberuházásoké 6 százalékkal volt magasabb, mint a tavalyi negyedik negyedévben.
Éves összevetésben még nagyobb a bővülés:
az építési beruházások 10,1, a gép- és berendezésberuházások pedig 7 százalékkal emelkedtek.
A KSH megjegyzi, hogy a gép- és berendezésberuházások mintegy héttizede importból származott.
Ugyan alacsony volt a bázis, de jól mutatja a gazdasági erősödést, hogy
a vállalkozások körében 2022 elején a fejlesztések volumene 10,5 százalékkal gyarapodott, amiben lényeges szerepet játszottak a külföldi érdekeltségű cégek fejlesztései.
Ugyanakkor, – összhangban a kormány gazdaságpolitikájával – a beruházások 11 százalékát realizáló költségvetési szerveknél 13 százalékkal mérséklődtek a fejlesztések úgy, hogy miközben a helyi önkormányzatok növelték, a központi közigazgatási szervek erősen csökkentették tárgyieszköz-beszerzéseiket.
A tavalyi negyedik negyedévben 0,2 százalékkal, az egész évben 4,2 százalékkal nőttek a beruházások az egy évvel korábbival összehasonlított adatok alapján – közölte a statisztikai hivatal.
– Kedvezően alakult az első negyedévben a beruházások volumene, amelyben nagy szerepe volt a magánszektornak, míg a költségvetési szervek fejlesztései az első negyedévben mérséklődtek. Ez a tendencia a következő időszakban is folytatódhat:
az állami beruházások visszafogása fékezheti a volumen bővülését, ám ezt a vállalkozások fejlesztései kisebb-nagyobb mértékben kompenzálhatják
– értékelte a friss jelentést Regős Gábor.
A Századvég makrogazdasági üzletágvezetője szerint ezzel együtt az árak emelkedése, illetve a háború okozta bizonytalanság a vállalkozások beruházási hajlandóságát is visszavethetik, bár még így is összességében kismértékű volumenbővülés várható.
Mint rámutatott:
a legnagyobb növekedés a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területét, illetve a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység ágazatot jellemezte
– előbbiben szerepe volt a gyenge bázisidőszak adatainak is.
Eközben a beruházások szempontjából nagy súllyal bíró feldolgozóipar fejlesztései ötödével nőttek, viszont a legnagyobb mértékben a pénzügyi és a bányászati ágazatokban estek vissza. Emellett az államhoz köthető területeken (oktatás, egészségügy, közigazgatás) is csökkent az invesztíciók volumene.
Az első negyedévben a beruházások érdemben hozzá tudtak járulni a gazdasági növekedéshez
– állapította meg az elemző.
Borítókép: dolgozók az ABO Holding Zrt. malomipari cég új üzemében (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)