Ukrajna leállítja a gáztranzitot Európába a szakadár területeken keresztül

A vis maior helyzet lehetetlenné teszi a gáz szállítását több mérőállomáson keresztül Ukrajna keleti részén, amely jelenleg orosz ellenőrzés alatt áll. A vezetékeken keresztül napi 32,6 millió köbméter orosz gáz jut Európába. Lehetőség van arra, hogy a kapacitásokat ideiglenesen áthelyezzék a Szohranovka csatlakozási pontról az Ukrajna által ellenőrzött Szudzsa tranzitpontra – olvasható az Index cikkében.

Forrás: Index2022. 05. 10. 20:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajna május 11-től, szerdától kénytelen leállítani a gáz tranzitját a Luhanszki régióban található állomásokon, amelyek az Oroszország által ideiglenesen megszállt területre kerültek – jelentette be Ukrajna gázszállítási rendszerének üzemeltetője.

A gáz egyharmadát ezen a ponton szállítják Európába.

A gázszállítási rendszer üzemeltetője kijelentette, hogy a vis maior helyzet lehetetlenné teszi a gáz szállítását a Szohranovka gázmérőállomáson és a Novopszkov állomáson keresztül. A Novopszkov Ukrajna első kompresszorállomása a Luhanszki régióban, amelyen keresztül a gáz csaknem egyharmada, vagyis akár napi 32,6 millió köbméter orosz gáz jut Európába Oroszországból – írja a Index.

Az Ukrajna elleni orosz háború következtében számos gázmérő állomás került az ideiglenesen megszállt területre, így az üzemeltető nem gyakorolhat működési és technológiai ellenőrzést ezeken a létesítményeken – emelték ki a közleményben.

Sőt a megszálló erők beavatkozása a technológiai folyamatokba, a mérőállomások működési módjának megváltoztatása – ideértve a jogosulatlan gázkivonást – veszélyeztette a teljes ukrán gázszállító rendszer stabilitását és biztonságát

– közölte az üzemeltető.

A jelenlegi tranzitszerződés szerint az ilyen cselekmények vis maior körülmények, amelyek kizárják a kötelezettségek teljesítését a Szohranovka és Novopszkov állomásnál.

A fentiek figyelembevételével Ukrajna gázszállítási rendszerének üzemeltetője tájékoztatja, hogy 2022. május 11-én 07:00 órától a Szohranovka csomóponton nem fogadnak be gázt az ukrán gázszállító rendszerbe

– közölte az üzemeltető, majd hozzátette, hogy az európai partnerekkel szembeni tranzitkötelezettségek maradéktalan teljesítése érdekében és a megállapodás feltételei szerint lehetőség van arra, hogy a kapacitásokat ideiglenes áthelyezzék a Szohranovka csatlakozási pontról az Ukrajna által ellenőrzött Szudzsa tranzitpontra.

A cég a közleménye szerint többször is figyelmeztette a Gazpromot az orosz megszálló erők akciói miatt. Állításuk szerint ezeket a felhívásokat figyelmen kívül hagyták.

Az üzemeltető honlapja szerint ezen a szolgáltatón keresztül érkezik Oroszországból Európába a földgáz mintegy ötven százaléka.

Európa jelentősen függ az orosz energiától. Többek között az Európai Unióban már hetek óta tart a vita arról, hogy mi legyen az orosz olajjal. Adam Guibourgé-Czetwertyński, Lengyelország klíma- és környezetvédelmi miniszterhelyettese szerint a gázembargó bevezetése lehet a következő lépés. Véleménye szerint ez egy szükséges szankció, ha véget akarunk vetni ennek a háborúnak.

Oroszország április végén már leállította a Lengyelországba és Bulgáriába irányuló gázexportot. Szijjártó Péter külügyminiszter akkor azt mondta: ettől függetlenül a Magyarországra irányuló földgázszállítás szerződés szerint, ütemterv szerint és zavartalanul zajlik.

Eközben német tisztviselők elkezdtek felkészülni az orosz gázszállítások hirtelen leállására. Egy vészhelyzeti csomagot készítenek, amely magában foglalhatja a kritikus vállalatok ellenőrzésének átvételét is. Tisztségviselők szerint most dolgozzák ki a terv megvalósításának részleteit.

Van azonban egy hatalmas készletekkel rendelkező ország, amelynek még a vezetékei is elérnek az Európai Unióba. Ez pedig nem más, mint Azerbajdzsán, amely jelenleg is évente legfeljebb háromszázmillió köbméter gázt szállít Bulgáriának. Azerbajdzsán közel két évtizede próbálkozik azzal, hogy jelentős exportőrré váljon Európában. A kérdés csak az, mire elég az a gáz, amit Azerbajdzsán kínál.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: A százhalombattai Dunai finomító (Fotó: Kurucz Árpád)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.