„Mindig 100 százalékban fosszíliamentes”, vagy „Csak azzal, hogy ügyfelünkké válik, hozzájárul a fenntarthatóbb jövőhöz” – a skandináv régióban két és fél millió ügyfélnek hirdet zöld- és fosszilis energiahordozó-mentes áramot a Fortum finn állami tulajdonú konszern, miközben továbbra is nagyrészt orosz gázból állít elő elektromos áramot és a rubeles fizetéstől sem zárkózik el.
A svéd köztévé oknyomozó riportjából az derül ki, hogy
a cég bevételeinek nagy része az Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagokkal végzett tevékenységéből származik.
A Fortum befektetői jelentéseit és éves beszámolóit megvizsgálva az látható, hogy az energiaóriás 2021-es villamosenergia-termelésének akár hatvan százaléka orosz és európai gázból és szénből származott. Fortum tavaly körülbelül hatvanmilliárd euró értékben kereskedett gázzal az Uniper nevű leányvállalatán keresztül, a gáz nagy része Oroszországból származott. A Fortum 2018-ban szerzett részesedést a német tőzsdén jegyzett Uniperben, aminek azóta a többségi tulajdonosává is vált. A riportból kiderült, az Uniper továbbra sem szüntette meg az oroszországi üzleti tevékenységét, és az orosz partner követelésére rubelszámlákat is nyitott az orosz Gazprombanknál.
Borítókép: Munkások dolgoznak az orosz földgázt Ukrajna és Lengyelország megkerülésével Németországba szállító Északi Áramlat–2 gázvezeték fogadóállomásánál a németországi Lubminban 2019. március 26-án. Finnország partvidékénél 2018 szeptemberében kezdődött meg az Oroszországot Németországgal összekötő földgázvezeték tengeri szakaszának lefektetése (Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan)