Föld sem kell a termeléshez

Akár a város közepén is megtermelhető a friss zöldség, ráadásul még termőföldre sincs hozzá szükség. Az úgynevezett akvapóniás rendszerek elterjedése alaposan átformálhatja a mezőgazdaságról alkotott korábbi képet.

2022. 06. 05. 6:55
null
FRANCE, GIRONDE (33), CREON, AGRICULTURE, VEGETABLE PRODUCTION, AQUAPONIC FARM, ENVIRONMENT, IN THIS FARM OF THE 21ST CENTURY, FISH DISEASES AS FERTILIZERS FOR PLANTS WHICH PURIFY THEIR WATER FOR FISH. A PARTICULARLY PRODUCTIVE ASSOCIATION OF BENEFACTORS. WELCOME TO WATER AT THE MOUTH, FIRST AQUAPONIQUE FARM PROFESSIONNELLE DE FRANCE (Photo by J-B NADEAU / ONLY FRANCE / Only France via AFP) Fotó: J-B NADEAU
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új termesztési technológia változtathatja meg a világ mezőgazdaságát. A hagyományos, termőföldhöz kötött termelés mellett számos kísérlet indult arra, hogy miként lehet vízben, illetve vertikálisan, felfelé építkezve megtermelni az élelmiszert. Bár hazánkban egyelőre gyerekcipőben járnak az effajta kezdeményezések, a világ számos pontján bizonyították már, hogy van perspektíva a hidropóniás rendszerekben. Ennek lényege, hogy a termesztés során nincs szükség földre, a növények egy speciális tápanyagokat tartalmazó oldatban fejlődnek. Ennek egy továbbfejlesztett változata az úgynevezetett akvapónia. Ez a kifejezés egy olyan intenzív növénytermesztési módot takar, amely során a víz folyamatosan kering a kavicságyba ültetett növények tálcái alatt az üvegházban. 
Különlegessége azonban nem csak ebben rejlik. Az akvapóniás rendszerekben egy haltartály is található, a halak trágyája táplálja a növényeket, amelyek cserébe megtisztítják a vizet, ami visszakerül a tartályba. A rendszer a digitalizációnak köszönhetően a hagyományos kertészeteknél lényegesen kevesebb emberi munkaerőt igényel.
 

Bár kétségkívül számos kihívással kell megküzdeni egy ilyen vertikális farm működtetése során, megfelelő tudással és innovációval sikeres lehet a kezdeményezés. Az Egyesült Államokban húsz évvel ezelőtt indították el az első kereskedelmi termelésre létrehozott rendszert, Japánban pedig olyannyira bevált a technológia, hogy a szigetországban csaknem teljesen áttértek az akvapóniás, vertikális zöldségtermesztésre. Japánban jelenleg kétszáz ilyen „salátagyár” működik. Hazánkban egyelőre csak kísérleti telepek működnek, illetve néhány hobbikertész saját otthonában rendezett be háztáji „ültetvényt”. A régiónkban ugyanakkor Európa legnagyobb akvapóniafarmja épül. 

A cseh Future Farming vállalat Brünnben (Brno) megvalósított beruházása már el is kezdődött. Az első, háromezer négyzetméter alapterületű blokkban már folyik a zöldségtermesztés és a haltenyésztés, s hamarosan a második blokk is készen áll a próbaüzemre. Ha a másik két blokk is üzemkész lesz, a farmról napi 2,1 tonna zöldség és évi 320 tonna hal kerülhet a piacra.
 

 

Az akvapónia legnagyobb előnye ugyanis az, hogy a fogyasztókat mindennap friss áruval tudja ellátni, a termesztés ugyanis az év minden napján folyamatosan zajlik. A cseh szakemberek szerint egy ezer négyzetméteres akvapóniás farmon egy év alatt ugyanannyi zöldséget lehet megtermelni, mint egy 18 ezer négyzetméteres, hagyományos gazdaságban, a halhozam pedig nagyjából egy húszhektáros halastónak felel meg. További nagy előnye, hogy bárhol felállítható, akár a város közepén is kiépíthető a friss zöldséget és halat termelő egység.

Borítókép: Akvapónia a gyakorlatban, különböző halfajták és friss zöldség egy helyről (Fotó: Europress/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.