– Az uniós források járnak Magyarországnak. Ezek a pénzek ugyanis nem csak úgy idepottyannak az égből, és egyszer csak lesznek. Ezeket a forrásokat elő kell állítani, és ezt az európai emberek munkájából állítjuk elő. Köztük a magyar emberek munkájából. Így jönnek létre a támogatások. Ezek a pénzek tehát nekünk, magyaroknak is járnak. Ezért elképesztő botrány, hogy Brüsszel visszatartja a forrásokat, miközben menekültválság van az Európai Unióban, amelynek jelentős terhe ránk hárul. Ráadásul az EU-ban energiaellátási válság is van, amelynek jó nagy terhét a mi vállunkra akarják tenni – mondta nemrégiben az európai uniós támogatásokról Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Jár hazánknak a brüsszeli pénz
A magyar kormány szerint elfogadhatatlan, hogy Brüsszel visszatart uniós forrásokat hazánktól. Főleg akkor, amikor a menekültválság és az energiaválság is próbára teszi a közösség tagállamait. Magyarország és az Európai Bizottság között folynak az egyeztetések.
Varga Mihály pénzügyminiszter tegnap jelezte, hogy a helyreállítási alapról még tárgyalnak az Európai Bizottsággal, de bízik az egyezség létrejöttében. A másik kérdésben, amely a hétéves EU-s költségvetés összegeiről szól, a tárgyalások július végére zárulhatnak le. Ami biztos, a 2023-as magyar büdzsé számol a közösségi támogatásokkal.
Sőt, a múlt héten benyújtott törvényjavaslatból az is kiderül, hogy Magyarország jövőre 604 milliárd forinttal járul majd hozzá az Európai Unió kasszájához.
A következő évben hazánk és Brüsszel költségvetési kapcsolatait alapvetően a 2014–2020-as programok zárása és a 2021–2027-es projektek indítása határozza meg.
Ezt kiegészíti a koronavírus hatásainak enyhítésére létrehozott, úgynevezett Jövő Nemzedék EU (Next Generation EU) keretében rendelkezésre álló források felhasználása, az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköze, valamint a REACT–EU támogatások, továbbá a brexitkiigazítási alap összegei.
A 2014–2020-as időszaki Európai Strukturális és Beruházási Alapok által összesen mintegy kilencezermilliárd forint összegű uniós forrás áll a kedvezményezettek rendelkezésére. Ezt az összeget egészítik ki összesen 150 milliárd forintnyi uniós forrással a belügyi alapok és egyéb közösségi programok. A 2021–2027 közötti programozási időszakban rendelkezésre álló kohéziós uniós források nagyságrendileg 7900 milliárd forintot jelentenek. Az agrár- és vidékfejlesztésre szánt közösségi források felhasználása pedig jelentősen átalakul. Jövőre elindul a közös agrárpolitika (KAP) stratégiai terv megvalósítása, amely magába foglalja a költségvetésen kívüli közvetlen területalapú támogatásokat is.
A nemzeti társfinanszírozás összege, az Európai Unióban egyedülálló módon, a maximálisan adható nyolcvan százalék lesz. Ennek eredményeképpen az új programozási időszakban közel háromszor annyi támogatást lehet majd szétosztani, mint korábban.
– A kormány döntésével túlléphető (felülről nyitott) uniós előirányzatok továbbra is garantálják, hogy ne legyen se pénzügyi, se szabályozási akadálya az uniós források felhasználásának – olvasható a 2023-as költségvetés törvényjavaslatának dokumentumában.
Abból az is kiderül, hogy jövőre az uniós fejlesztésekhez kapcsolódóan, a központi büdzsé összesen 3408 milliárd forint kiadással számol, ami tartalmazza a vidékfejlesztési programok egyedülálló mértékben megemelt hazai társfinanszírozását is.
Az uniós fejlesztési programok bevételei 2023-ban várhatóan 2057 milliárd forintban teljesülnek, ami hozzávetőleg megegyezik a bruttó hazai termék három százalékával.
Borítókép: a helyreállítási alapról még tárgyal a pénzügyi tárca az Európai Bizottsággal (Fotó: Europress/AFP)
További Gazdaság híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezFontos információt közölt az NGM a tartós befektetési számlákról
Nem érdemes idő előtt feltörni a tbsz-eket.
Lehet, hogy még ma érdemes tankolni
Újabb üzemanyagár-változás jöhet szombattól a hazai kutakon.
Idén is jóval több mint egy gigawattal nő a hazai naperőművi összteljesítmény
A hazai beépített összteljesítmény 2022 eleje óta bőven megkétszereződött.
Hatalmas felújításon esik át az egyik legforgalmasabb autópályánk
Egy szakaszon hatsávosra bővítik a sztrádát.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Így fogadja Orbán Viktor az uniós vezetőket a pénteki diplomáciai csúcson - élő videó
Magyar egyetemre jár az egyik egzotikus ország királya
Vilmos herceg Dél-Afrikában három szóban foglalta össze Katalin hercegné egészségi állapotát
Magyar Gripenek fogtak el egy román F–16-ost a román légtérben
Tudod, mi az a haláltakarítás? A svédeknél nagyon bevált
Az oroszok kinézték maguknak Debrecent, és azt is elmondták, miért
Amerikai elnökválasztás: Orbán Viktor és Giorgia Meloni szerepe a téma az olasz sajtóban
Teljes összeomlás a Dinamo Kijevnél a Fradi csodagyőzelme után
Ehhez vajon mit szól az UEFA? A Galatasaray szurkolói nem fogták vissza magukat
A Donáth Anna szoknyája mellől előlépő Tompos hatalmas öngólt lőtt
Konferencialiga: Ennek semmi értelme, a Chelsea megalázza az ellenfeleit
Elkészült Pressman búcsúdala, ezt nem teszi ki az ablakba
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezFontos információt közölt az NGM a tartós befektetési számlákról
Nem érdemes idő előtt feltörni a tbsz-eket.
Lehet, hogy még ma érdemes tankolni
Újabb üzemanyagár-változás jöhet szombattól a hazai kutakon.
Idén is jóval több mint egy gigawattal nő a hazai naperőművi összteljesítmény
A hazai beépített összteljesítmény 2022 eleje óta bőven megkétszereződött.
Hatalmas felújításon esik át az egyik legforgalmasabb autópályánk
Egy szakaszon hatsávosra bővítik a sztrádát.