Nagyot nőttek az ipari termelői árak

Az átlagosnál gyorsabb volt az árak emelkedése a kőolajfinomításban, valamint a gumi- és élelmiszeriparban.

Magyar Nemzet
2022. 06. 30. 10:04
Százhalombatta, 2013. július 25. A Barátság II. kőolajvezetéknek a Mol Dunai Finomítójába belépő vezetéke a főelzáró csappal, előtérben emléktábla Százhalombattán 2013. július 25-én. A Dunai Finomító a Mol-csoport legnagyobb, Magyarország egyetlen kőolaj-feldolgozó létesítménye. MTI Fotó: Máthé Zoltán Fotó: Máthé Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Májusban az ipari termelői árak az egy évvel korábbihoz képest 32,3, az előző hónaphoz viszonyítva 2,6 százalékkal emelkedtek. A belföldi értékesítés árai 43,3 százalékkal voltak magasabbak, a forintban számolt exportárak 26,7 százalékkal nőttek – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítés 1,9, az export 3 százalékkal drágult. Májusban a belföldi értékesítés árai átlagosan 43,3 százalékkal magasabbak voltak, mint egy évvel korábban. A 62 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 34,4, a 33 százalékos súlyú energiaiparban 66,8 százalékkal növekedtek az árak.

A belföldi értékesítési árak emelkedésének gyorsulása 2020 közepe óta töretlenül folytatódik a májusban mért éves növekedés 0,7 százalékponttal magasabb az áprilisinál, míg a havi emelkedés az előző havi 3,9 százalékosnál 2 százalékponttal mérsékeltebb lett. 

Az átlagosnál jobban emelkedtek az árak a kőolajfinomításban és a gumiiparban áprilishoz képest egyformán 4,1 százalékkal, az élelmiszeriparban 3,3, a gépiparban és a járműgyártásban 3,1 százalékkal.

A feldolgozóiparban mért 34,4 százalékos éves emelkedésen belül 95,7 százalékos, az előző havinál 

  • 2,9 százalékponttal gyorsabb emelkedést mért a KSH a kőolajfinomításban,
  • 5,1 százalékponttal 17,2 százalékosra pörgött fel a drágulás a járműgyártásban,
  • 4,2 százalékponttal 13,3 százalékra a gépgyártásban
  • és 3,3 százalékponttal 29,7 százalékra az élelmiszeriparban.
  • A gyógyszeriparban 0,5 százalékponttal,

a számítástechnikai gyártóknál 2,3 százalékponttal mérséklődött a belföldi értékesítési árak éves növekedési üteme 8,5, illetve 8,1 százalékosra.

Rendeltetésük szerint csoportosítva a fogyasztási cikkek belföldön érvényesített termelői ára 24,9 százalékkal volt magasabb, mint tavaly májusban, ezen belül a tartós fogyasztási cikkek ára 12,7 százalékkal nőtt. A beruházási javak éves drágulása 16,5 százalékra élénkült az áprilisi 12,8 százalékról.

Az ipari exportértékesítési árak átlagosan 26,7 százalékos növekedésén belül a 96 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 21,0, a mindössze 3,8 százalékos súlyú energiaiparban – a világpiaci árak növekedése következtében – 201,6 százalékos volt a drágulás. A járműgyártás exportárai 13,6, a számítástechnikai termékeké 10,8 százalékkal, az élelmiszereké 31,0 százalékkal emelkedtek.

Január–májusban a belföldi értékesítés árai 39,3, az exportértékesítéséi 19,7 százalékkal, így az ipari termelői árak összességében 26,4 százalékkal emelkedtek a múlt év azonos időszakához képest.

Borítókép: illusztráció (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.