Újabb termék kerülhet fel a drága és elérhetetlen élelmiszerek listájára

A gabona után a rizs árát is az egekbe repítette az orosz–ukrán háború. A szakemberek szerint egyelőre nincs hiány rizsből, a készlet elegendő a globális kereslet kielégítésére. A terménnyel helyettesíthetik a nem elegendő mennyiségű búzát, ezért hamarosan a rizs is felkerülhet a nehezen beszerezhető és drága élelmiszerek listájára.

2022. 06. 22. 10:00
(EyesonSci) CHINA-GUANGDONG-GUANGZHOU-SPACE-BRED RICE-TRANSPLANTATION (CN)
(EyesonSci) CHINA-GUANGDONG-GUANGZHOU-SPACE-BRED RICE-TRANSPLANT Fotó: LIU DAWEI
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár hazánk nem érintett a háborúban, kétségtelen tény, hogy a szomszédunkban zajló fegyveres konfliktus hatá­sait lassan mindenki a saját bőrén érzi. Az infláció az élet minden területére kiterjed, az élelmiszerek esetében pedig egy olyan árspirál indult el február­ban, amelynek a végét egyetlen magára valamit adó szakember sem tudja megjósolni. Mivel Ukrajna jelentős gabonaexportőr, a világpiacon azonnal emelkedni kezdtek az árak – azt követően, hogy már a múlt évet is jelentős drágulással zárta a szektor. Bár hazánkban a kormány által bevezetett exportbejelentési kötelezettség hatására az áremelkedés mértéke visszafogottabb volt, a drágulás így sem kerülte el az országot.
Mivel jelenleg mintegy húszmillió tonna gabona rekedt a háború sújtotta Ukrajnában, a jelentősebb gabonaimportra szoruló országokban joggal tartanak attól, hogy hamarosan komoly élelmiszerválság veszi kezdetét. A helyzet azonban nem csak a gabonapiacra van hatással, a búza, kukorica és napraforgó mellett számos egyéb termény ára indult meredek emelkedésnek. 

Ilyen például a rizs is, amely az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) adatai szerint már ötödik hónapja folyamatosan drágul. 

Az Agrárszektor.hu szakértőkre hivatkozva azt írta: a rizs – a búza árának emelkedése miatt – helyettesítő élelmiszerré válhat, ezzel növelve az iránta való keresletet és csökkentve a meglevő készleteket. Bár a drágulás már jó néhány hónapja megkezdődött, most már nemcsak a növekvő energia- és műtrágyaköltségek miatt emelnek árat a kereskedők, hanem elsősorban az orosz–ukrán háború áll az áremelkedés mögött. A FAO szerint a gabona, a cukor és a zab után hamarosan a rizs is felkerülhet a nehezen beszerezhető és drága ételek listájára. 

Bár egyelőre még úgy tűnik, elegendő mennyiségű rizs áll rendelkezésre a globális kereslet kielégítésére, de a búza és általában a mezőgazdasági termelés emelkedő árának hatására érdemes lesz jövőre odafigyelni a rizs árára is.A Reuters hírügynökség korábban egy thaiföldi kormány-tisztségviselőre hivatkozva azt írta, hogy Thaiföld és Vietnam tárgyalásokat folytatott a rizsexportjuk árának az emeléséről. David Laborde, a Nemzetközi Élelmiszer-politikai Kutatóintézet vezető kutatója a CNBC pénzügyi hírcsatornának arról beszélt, hogy attól tart, India is korlátozhatja majd rizsexportját. Mindezt Sonal Varma, a japán Nomura bank vezető közgazdásza is elismerte. Véleménye szerint fennáll annak a veszélye, hogy az országok további protekcionista lépésekkel reagálnak majd az energiaválság és az orosz–ukrán háború miatt kialakult helyzetre.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Europress/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.