Sok vállalkozásnak jelentheti a túlélést a kormány minapi döntése. Az energiaköltségek robbanásszerű növekedése miatt a kabinet új, hazai támogatási lehetőséget dolgozott ki, amelynek részeként az energiaintenzív iparágakban működő feldolgozóipari kis- és középvállalkozások jutnak segítséghez októbertől. A jogosultak háromhavi (október, november, december), az egy évvel korábbi értékhez képest kimutatható energiaköltség-növekményének ötven százalékát átvállalja az állam. Emellett pedig kombinált beruházási program indul. Ennek részeként tizenöt százalékos vissza nem térítendő támogatást és kedvezményes kamatozású hitelt nyerhetnek el a feldolgozóipari kis- és középvállalkozások az energiahatékonyságot növelő beruházásaikhoz. A fejlesztéseknek 2023 év végéig kell befejeződniük.
– A támogatás valóban indokolt a jelenlegi helyzetben. Példaként említhetek egy műanyagiparban tevékenykedő céget, amely több száz főt foglalkoztat. Ennek a társaságnak eddig négyszázmillió forint volt az energiaköltsége, amely azonban 2-2,5 milliárd forintra fog emelkedni. A vállalat legutóbbi árbevétele ötmilliárd forint volt, míg a profitjának akár a nyolcszorosát is elviheti az energia ára – mondta a Magyar Nemzetnek Essősy Zsombor, a legerősebb hazai középvállalkozásokat képviselő Magyarok a Piacon Klub elnöke, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója.
Jelezte: van olyan külföldi tulajdonban lévő magyarországi üveggyár is, amely kénytelen volt bezárni. Igen ám, de ha egy ilyen cég az autógyáraknak is beszállít szélvédőket, akkor annak hiánya esetén egy egész beszállítói kör összeomolhat, ugyanis a teljes folyamat megáll.
– A papíripar is veszélyeztetett, ahol eddig az alapanyag volt a legdrágább. Ma már azonban itt is az energia költségei jelentik a legnagyobb terhet. Olyannyira, hogy az összköltségek csaknem negyven-ötven százalékát is elérik ezek a kiadások. Ennek következményeként például a zsebkendő árát több mint a kétszeresére kellene emelni, amit nyilván nem lehet megtenni – ismertette Essősy Zsombor.
Az érdekképviselet elnöke felhívta a figyelmet arra is, hogy a fent említett nehézségekkel az ázsiai és az amerikai cégek nem találkoznak. Ott nem jelentenek gondot az energiaköltségek.
– Több hazai cég exportál élelmiszert ezekbe a térségekbe. Sem Ázsiában, sem Amerikában nem értik, hogy magyarok miért akarnak árat emelni. Ez is mutatja, hogy egyértelműen Európa van a legnagyobb bajban – hangsúlyozta a vezérigazgató. Ugyanakkor a kontinensen belül is vannak különbségek, a román és a lengyel cégek most előnyösebb helyzetben vannak, olcsóbban jutnak energiához. Azaz: már csak azért is segíteni kell a hazai cégeknek, mert lemaradnak a régiós versenyben. Nem szabad megengedni, hogy kiszoruljunk a piacainkról. – Az elmúlt évek felívelő időszaka elmúlt. Most a vállalkozásoknak is mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy túljussanak ezen a nehéz időszakon. Ha azonban az elmúlt ötéves nyereségét is fel kell áldoznia egy cégnek, az már túl nagy terhet jelent. Itt kell a kormánynak közbelépnie – magyarázta a szakértő.