Emlékeztetett: a német külügyminiszter szó szerint el is mondta, hogy nem érdekli, mit gondolnak a választói, és ha a németek az utcára vonulnak, ő akkor sem változtatja meg korábbi álláspontját.
– Ezzel szemben a szankciókritikusok központi állítása, hogy mivel az intézkedések fenntartása ellentétes az európaiak érdekével és azok nem változtatnak a háborún, az uniónak végre a sarkára kell állnia és kivezetnie a kontraproduktív büntetőintézkedéseit – emelte ki Hortay Olivér.
Egy romokban álló európai gazdaság nemhogy Ukrajnán, de még saját magán sem tud segíteni.
– A novemberi vitára mindkét fél elkezdte a felkészülést. Brüsszel egyre fokozódó politikai és médianyomást helyez a szankciók enyhítését sürgető tagállamokra. Nem véletlen, hogy Ursula von der Leyen nyílt fenyegetéssel próbált beavatkozni az olasz választásokba – hangsúlyozta az üzletágvezető.
Mindezzel szemben szerinte a szankciókritikus képviselőknek van a legjobb esélye rámutatni, hogy a büntetőintézkedések nemcsak az európaiak érdekeivel, de a többségi társadalom elvárásaival is szemben állnak.
– Ezért van nagy jelentősége annak, hogy a magyarok elsőként mondhatják el a véleményüket a szankciókról – hívta fel a figyelmet.
Európa a kereskedelmi konfliktus mélyülése miatt kerül egyre nagyobb bajba, és ezen csak a helyzet enyhülése segíthet, melyhez fordulatra van szükség a szankciós politikában. Erről pedig csak úgy lehet meggyőzni a nyugati politikai elitet, ha megértik: a jelenlegi törekvések nemcsak Európa gazdaságát, de saját karrierjüket is súlyosan fenyegetik.
– A nemzeti konzultáció lehetőséget kínál arra, hogy elmondjuk véleményünket és ezzel erős üzenetet küldjünk az unió döntéshozóinak: újabb szankciók és a háború folytatása helyett békére és erős Európára van szükség – tette hozzá Hortay Olivér.
Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: MTI/AP/Geert Vanden Wijngaert)