A klímaváltozásnak jobban ellenálló növényeket találtak
Az emberiség történelme során több mint hatezer különböző növényt termesztett. Idővel a mezőgazdaság a legnagyobb hozamúak felé fordult, emiatt ma már csak három növény – rizs, búza és kukorica – adja a világ termésének közel felét. Újabb élelmiszerforrásokra és takarmánynövényekre van szükség a klímaváltozás miatt.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Rizs, búza és kukorica – közvetve, vagy közvetlenül döntően ezeken a növényfajokon alapul az élelmiszerellátásunk. A tömegtermelés azonban sebezhetővé tette a növényeket a kártevőkkel, a növényi betegségekkel és a környezeti hatásokkal szemben.
A monokultúrás mezőgazdaság azzal járt, hogy csökkent a takarmány és egyéb növények ellenálló képessége a szárazsággal és más természeti katasztrófákkal szemben.
Ahogy az éghajlati válság hatásai egyre nagyobbak, a gazdálkodók szerte a világon újra felfedezik az ősi növényeket, amelyek ellenállóbbak a szárazsággal vagy a betegségekkel szemben, miközben fontos tápanyagokat is kínálnak. A theguardian.com a rizs, a búza és a kukorica helyettesítésére öt olyan növényt vett sorra, amiket világszerte egyre nagyobb területen termesztenek.
Az amaránt – a disznóparéjfélék egyik tagja - a kukorica mellett az egyik fő táplálékforrása volt az inkáknak és aztékoknak. Peruban, Argentínában, Mexikóban a mai napig sok száz fajtáját termesztik, illetve fogyasztják a magjából készült ételeket. (Érdekesség: az Amerikába érkező spanyol gyarmatosítók megtiltották az aztékoknak és a majáknak az amaránt termesztését.)
1974-ben John Robson, a Michigan-i Egyetem (USA) kutatója javasolta a nemesítését. Az USA-ban már az 1980-as évek óta nagyüzemi mezőgazdaságokban termesztik, az ottani boltokban egyre több amarántból készült élelmiszer kapható.
A kilenc esszenciális aminosavat tartalmazó mag kiváló vitamin- és antioxidánsforrás.
A növény már eljutott Kínába, Ukrajnába, Lengyelországba, Csehországba és hazánkba is.
Fonió: a szárazságtűrő gabona
Nyugat-Afrikában évezredek óta termesztenek foniót – egyfajta kölest, amelynek íze a kuszkuszhoz hasonlít. A legrégebben termesztett afrikai gabonafélét egyes helyeken az előkelők táplálékának tekintették. Szenegálban és Maliban ünnepi napokon szolgálják fel, például esküvőkön és a ramadán idején.
A klímaváltozással a fonió szárazságtűrő képessége és a gyenge talajon való jó hozama miatt a vízhiányos régiók kedvelt növényévé vált.
Kiváló aminosavforrás a cukorbetegek és a gluténérzékenyek számára.
Ez európaiak egykor „éhes rizsnek” nevezték, ma már a vén kontinensen is készülnek belőle élelmiszerek.
Tehénborsó: mindene ehető
Az 1940-es években több mint ötmillió hektáron termesztettek tehénborsót az Egyesült Államokban – ahogy a név is sugallja, zömmel az állatok etetésére, takarmánynövénynek. De jóval azelőtt, hogy a tehénborsó – más néven déli borsó vagy feketeszemű borsó – Amerikába került, Nyugat-Afrikában emberi fogyasztásra termesztették, ahol ma is rendkívül fontos élelmiszer. (Nigéria a világ legnagyobb tehénborsó-termelője.)
Bár a történelem során az emberek többnyire a tehénborsó magját ették, a levelek és a hüvelyek is kiváló fehérjeforrások.
Mivel a tehénborsó rendkívül szárazságtűrő, ezért hatalmas karrier előtt állhat a mezőgazdaságban.
Táró: a hidegebb éghajlatokon is terem
Délkelet-Ázsia és Polinézia trópusi vidékein a tárót régóta termesztik gyökérzöldségként. Elsősorban tápanyagban dús gyökértörzsét, a táró-krumplit fogyasztják. Főzik vagy sütik, körítésként, főzelékként egyaránt elkészíthető, és lisztnek is feldolgozható. A wikipedián olvasható anyag szerint a fiatal leveleit és torzsavirágzatát is fogyasztják, a húsos levélnyele hasonlít a rebarbarákhoz.
Mivel az emelkedő hőmérséklet veszélyezteti a növény természetes élőhelyén történő termesztését, az Egyesült Államok kontinentális részén megpróbálják a trópusi évelő növényt mérsékelt égövi növénnyé alakítani, mert nem bírja túl az Egyesült Államok teleit. Ma nyolc fajta tárót termesztenek, köztük Koreából, Fülöp-szigetekről, Hawaiiról, Kínából és Puerto Ricóból származókat.
Kernza: a klímaválságra nemesített növény
Míg sok alternatív növényt generációkkal ezelőtt valahol máshol termesztettek a világban, másokat kifejezetten az klímaváltozás elleni küzdelem jegyében nemesítettek. Az 1980-as években a pennsylvaniai székhelyű Rodale Institute kutatói évelő gabonanövényként azonosították azt a búzaszerű füvet, amely kevésbé érzékeny, mint a búza. A kernzát végül a kansasi székhelyű The Land Institute nemesítette.
Az évelő gabonát a búzával ellentétben nem kell minden évben újratelepíteni. A gyökerei három méteresre nőnek, így a növény sok szenet képes megkötni a levegőből. A hibridet ma már pékek, séfek és sörgyártók is használják az Egyesült Államokban és Kanadában. 2021-ben már négyezer hektáron termesztettek kernzát ebben a két országban, a vetésterület két év alatt a nyolcszorosára nőtt, de a globális gabonaválság közepette ez az arány jelentősen növekedhet.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.