Idén júliusban a kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, közösségi szálláshelyeken) 1,3 millió vendég 3,8 millió vendégéjszakát töltött el, a vendégek száma 17, a vendégéjszakáké 15 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból.
Júliusban az előző év azonos hónapjához képest a belföldi vendégek száma 8,9 százalékkal, a vendégéjszakáké tíz százalékkal csökkent. A vendégszám 827 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 2,4 millió volt. Az éjszakák 58 százalékát szállodákban töltötték, számuk az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,9 százalékkal csökkent. A panziókban és a közösségi szálláshelyeken a forgalom 19, illetve 3,1 százalékkal mérséklődött a tavaly júliusihoz képest. A legnépszerűbb turisztikai régiók a Balaton és a Budapest–Közép-Duna-vidék voltak, ahol a belföldivendég-éjszakák 38, illetve 12 százalékát regisztrálták. A külföldi vendégek és vendégéjszakák száma ugyanakkor egyaránt több mint kétszeresére emelkedett. A szálláshelyekre érkezett 493 ezer vendég összesen 1,4 millió vendégéjszakát töltött el.
A vendégéjszakák 63 százalékát szállodákban töltötték, ahol több mint kétszeres bővülés történt 2021 júliusához mérten. A legnépszerűbb turisztikai régió a Budapest–Közép-Duna-vidék volt, ahol a külföldivendég-éjszakák 47 százalékát regisztrálták.
Az összes bruttó árbevétel folyó áron 26 százalékkal 61 milliárd forintra növekedett. Széchenyi pihenőkártyával a kereskedelmi szálláshelyeken 35 százalékkal kevesebbet, hatmilliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok. Júliusban 2906 kereskedelmi szálláshely, köztük 946 szálloda és 1201 panzió volt nyitva a hónap egy részében vagy egészében. Az összes vendégéjszaka 63 százalékát belföldi vendégek töltötték el.
A 2022. január–júliusi időszakban az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyeken 106 százalékkal több, összesen 14,6 millió vendégéjszakát regisztráltak.
A belföldi vendégek 55 százalékkal, a külföldiek közel háromszorosával több (8,6 és hatmillió) vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken. A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 140 százalékkal nőtt, és 239 milliárd forintot tett ki.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Varga György)