A bizottsági javaslatokról egyeztettek az európai energiaszabályozók

Hatékonyabban kellene kihasználni a meglévő infrastruktúrát és célzott rendszerfejlesztések szükségesek.

Magyar Nemzet
2022. 10. 29. 13:00
beregdaróc gáz Fotó: H.szabó Sándor Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai földgáz-ellátásbiztonsággal kapcsolatos dilemma megoldását három kulcskérdés mentén kell keresni: a meglévő infrastruktúra hatékonyabb kihasználásában, az árindexek hatékonyságának javításában és további új, célzott rendszerfejlesztések megvalósításában –– mondta el Ságvári Pál, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese az Energiaszabályozók Európai Tanácsának (CEER) Közgyűlésén, valamint az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynökségének (ACER) ülésén.

Fotó: Délmagyarország/Frank Yvette 

Az európai energiaszabályozók felsővezetői a CEER Közgyűlése és az ACER Szabályozók Tanácsa üléseit október 24-25-én tartották. A kétnapos eseményen tárgyalták a magas energiaárak kezelését célzó vészhelyzeti beavatkozásról szóló európai uniós tanácsi rendelet végrehajtásának kihívásait, a szabályozó hatóságok kapcsolódó feladatait, és egyúttal áttekintették a legjobb tagállami gyakorlatokat, a végrehajtás tagállamok közötti szorosabb összehangolását.

Az energiaszabályozók megvitatták a 2022. október 20–21-i uniós állam- és kormányfői csúcstalálkozó energetikai tárgyú konklúzióit. A vitán részletesen egyeztettek az Európai Bizottság legújabb javaslatairól, közöttük arról az október 19-én kiadott tanácsi rendelettervezetről, mely a gázvásárlások, a határkeresztező kereskedelem és a megbízható referenciaárak, illetve a tagállamok közötti szolidaritás jobb koordinációja révén javítaná az ellátásbiztonságot és a megfizethetőséget. 

Az ACER arról tájékoztatta a szabályozó hatóságok képviselőit, hogy több korlátozás, illetve szűkület is észlelhető a határkeresztező gázáramlásokban, ami veszélyeztetheti az EU-s belső piac integritását és megbízhatóságát. 

Már rövid távon is csökkenteni kell a szűkületet a cseppfolyósított földgázhoz (LNG) könnyebben hozzáférő tengerparti tagállamok és az orosz gázszállítás kiesése miatt nehéz helyzetbe kerülő tagállamok között. A határkeresztező gázszállításokkal – és így az ellátásbiztonsággal – kapcsolatos dilemma megoldását a három kulcskérdés – a meglévő infrastruktúra hatékonyabb kihasználása, az árindexek hatékonyságának javítása, és további új, célzott rendszerfejlesztések megvalósítása – közös metszetében szükséges keresni – hangsúlyozta az ACER-rel egyetértésben a MEKH elnökhelyettese.

A szabályozó hatóságok megvitatták a villamosenergia-piaci modell továbbfejlesztésének lehetőségeit, valamint számba vették a lehetséges irányokat és opciókat. 

Az európai árampiaci modell felülvizsgálata és esetleges átalakítása hosszú, több éves folyamat lenne, hiszen legalább 10-15 éves időtávra meg kellene határozni, milyen piacszervezési feltételek segíthetik leginkább elő a 2050-re kitűzött, nettó zéró kibocsátás elérésére vonatkozó európai uniós klímacélok költséghatékony és ellátásbiztonságot szavatoló teljesítését.

– A folyamat egésze során elengedhetetlen a regulátorok és európai szervezeteik bevonása – emelte ki Ságvári Pál.

A szabályozó hatóságok a CEER részeként gyorsreagálású munkacsoportot állítottak fel az energiakrízis következtében jelentkező legfontosabb piaci változások elemzése, vizsgálata érdekében. Elismerés a MEKH-nek, hogy az adatok elemzéséhez a hivatal nemzetközi sztenderdek alapján kidolgozott havi árösszehasonlítását is alapul veszi a CEER – mondta Ságvári Pál.

Borítókép: A beregdaróci kompresszorállomás (Fotó: MTI/H. Szabó Sándor)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.