Virsli nélkül nincs szilveszter, s bár az árak valóban magasabbak, mint egy évvel korábban, úgy tűnik, hogy a hagyományos óévbúcsúztató ételről az idén sem mondanak le a magyarok. Az év végéhez kötődő virslifogyasztás korántsem elhanyagolható mértékű, a magyarok ebben az időszakban vásárolják meg és fogyasztják el az évi összmennyiség húsz százalékát. Az előző években mintegy ötmilliárd forintot költöttünk virslire ebben az időszakban, a decemberi fogyasztás pedig elérte a 3-4 ezer tonnát.
A legkedveltebbek továbbra is a sertéshúsból készült termékek. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara korábbi körképe szerint a forgalom 57 százalékát a sertésvirsli adja, miközben a baromfitermékek részesedése 22 százalék, a pulykavirsli pedig a piac 19 százalékát fedi le. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint
a sertésvirsli fogyasztói ára novemberben 3000 forint fölé emelkedett, miközben egy évvel korábban még csak 2100 forint közelében jártak az árak.
Fontos megjegyezni, hogy ezek átlagárak, így a boltok kínálatában szereplő egyes termékek árában jelentős eltérések lehetnek.
Az eltérés nemcsak az árakban, hanem a minőségben is megnyilvánul. Egy 80-90 százalékos hústartalmú virsli nyilván jóval drágább, mint egy olyan termék, amelyben sertéshús helyett különböző adalékanyagok felelnek az ízért és állagért. Ez utóbbiak egyébként nem virsliként szerepelnek a kínálatban, hanem valamilyen fantázianévvel vitte piacra a gyártó.
A Magyar élelmiszerkönyv rendelkezéseinek szigorítása miatt a hazai kereskedelemben kapható virsliknek 2017 óta magasabb, minimum 51 százalék feletti hústartalommal kell készülniük,
és ebbe az úgynevezett mechanikusan szeparált hús nem számítható bele. Csökkentették a virslik megengedett legnagyobb sótartalmát, és magasabb fehérje-, illetve alacsonyabb zsírtartalmat írtak elő, ezért azok a húskészítmények, amelyek nem felelnek meg a követelményeknek, nem viselhetik a virsli megnevezést.
A drágulás miatt sokan az ár-érték alapján döntenek majd, a közismert és korábban sokak által kedvelt márkák helyett pedig a kevésbé ismert vagy az áruházláncok saját márkás termékei fogyhatnak jobban. A húsipari szakemberek egyetértenek abban, hogy az idén – a jelentős drágulásnak köszönhetően – a korábbinál is nagyobb hangsúlyt kaphatnak a fogyasztásban a kereskedelmi márkás termékek.
Az áruházláncok saját márkás virslijei ugyanis általában olcsóbbak, mint az ismert gyártók termékei, miközben a minőségben gyakran nincs különbség.
S hogy miért eszünk virslit szilveszterkor? A magyar hagyományok szerint újév napján sem szárnyast, sem pedig halat nem szabad enni, hiszen ez előbbivel elszáll, az utóbbival elúszik a szerencsénk, a disznó viszont kitúrja azt. Mivel a virsli jellemzően sertéshúsból készül, ráadásul könnyen és gyorsan elkészíthető, ezért ideális az új év első étkezésére. Bár a legtöbben még ma is főzve fogyasztják a virslit, az igazság az, hogy a terméket fogyasztás előtt már nem kell hőkezelni, hiszen az a gyártási folyamat során megtörtént. Főzés helyett elegendő csupán egy-két percre forró vízbe dobni a virslit, épp csak annyi időre, míg átmelegszik. Bár sokan úgy gondolják, hogy a virsli mint feldolgozott húskészítmény nem túl egészséges, a dietetikusok szerint könnyen beilleszthető az egészséges étrendbe is.
Borítókép: A drágulás miatt előtérbe kerülhetnek a saját márkás termékek (Fotó: Bach Máté)