Európa húzza a rövidebbet

Téves következtetés, hogy az orosz gázexport mennyiségének csökkenése bizonyítja az Európai Unió szankciós politikájának működőképességét. Míg Oroszországot az áremelkedés kompenzálja a kiesésért, a szállítások visszaesése Európának két módon is árt – nyilatkozta Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője.

Magyar Nemzet
2023. 01. 03. 18:24
RUSSIA-EU-GAS-NORD STREAM 2-GAZPROM Fotó: ALEXANDER NEMENOV
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Ismét végigsöpört a hír a szankciópárti sajtóban, hogy „összeomlott Oroszország gázkereskedelme”; lám-lám, a büntetőintézkedések működnek. A megfogalmazás túlzó, a következtetés pedig téves – jelezte a közösségi oldalán Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője. A hír alapja, hogy az orosz Gazprom bejelentette: 2022-ben 45,5 százalékkal csökkent a távoli országokba irányuló gázexportja az előző évhez képest. Ez 185,1 milliárd köbméter helyett 100,9 milliárd köbmétert jelent, és mind a leszállított, mind a kieső mennyiség leginkább az európai piacot érinti.

– A megjelent cikkekben nem írnak azonban arról, hogy míg 2021-ben a gáz éves átlagára az irányadó holland tőzsdén 47,8 euró/MWh volt, 2022-ben 132,8 euró/MWh. A Gazprom árbevétele szempontjából tehát a leszállított mennyiség 45,5 százalékos csökkenésével a piaci árak 178 százalékos emelkedése áll szemben – hangsúlyozta a szakértő. 

Így – bár a hivatalos statisztikákra még várni kell – Oroszország jó eséllyel képes volt növelni az európai gázexportból származó bevételeit.

 – Az igaz, hogy Oroszországnak kedvezőtlen, hogy elveszíti a prémiumnak számító európai piac jelentős részét. Az is igaz, hogy költséges és időigényes infrastrukturális beruházásokat kell végrehajtania ahhoz, hogy a kieső mennyiséget képes legyen új ázsiai partnerekkel pótolni. De az árbevétel növekedését – a fenti kihívásokkal együtt is – félrevezető a gázkereskedelem összeomlásának nevezni – magyarázta Hortay Olivér.

A Századvég üzletágvezetője kiemelte: az pedig teljesen téves következtetés, hogy az orosz gázexport mennyiségének csökkenése bizonyítja az Európai Unió szankciós politikájának működőképességét. Míg Oroszországot az áremelkedés kompenzálja a volumen csökkenéséért, a szállítások visszaesése Európának két módon is árt. Egyrészt az energiaköltségek drasztikus növekedése recesszióba sodorja a közösséget, másrészt az Európai Uniónak egyre fokozódó ellátásbiztonsági problémákkal kell megküzdenie: a Nemzetközi Energiaügynökség szerint idén harmincmilliárd köbméternyi gázhiány várható.

– Ráadásul az új beszállítókhoz szükséges infrastruktúra kiépítésének költségei – Oroszországhoz hasonlóan – Európát is terhelik – tette végül hozzá a szakértő. 

 

 

Borítókép: Alkalmazott figyeli a monitorokat a Gazprom egyik vezérlőpultjában az Északi-sarkkörön (Fotó: Europress/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.