Fenyeget-e sugárzás? Utánajártunk

Sokan a mai napig félnek használni, mert nincsenek meggyőződve arról, hogy a szerkezet működésének alapjául szolgáló mikrohullám nem sugárveszélyes. A kételyek eloszlatása érdekében a Tudatos Vásárlók Egyesülete 76 mikrohullámú sütőt tesztelt laboratóriumban nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezetekkel együtt.

Horváth Éva
2023. 03. 31. 12:56
mikrohullámú sütő
2117831186 Fotó: shutterstock
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mindenre kiterjedő véleményezés érdekében a szakértők igyekeztek minél több szempontból vizsgálódni: a mikrohullámú sütők milyen hamar és mennyire egyenletesen olvasztják ki és főzik meg a fagyasztott ételt vagy a pizzát, hogyan grillezik a pirítóst vagy a csirkét, és hogy készíthetünk el velük egy egyszerűbb süteményt – tájékoztatott a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE). Majd jelezték azt is, hogy a különböző ételkészítési funkciók mellett górcső alá vették még a készülékek használhatóságát, energiahatékonyságát, zajszintjét és hogy a termék megfelel-e néhány biztonsági szempontnak. 

A mikróhullámú sütők között találunk 60 szabadon álló és 16 beépíthető típust, illetve 21 kombinált, 32 grill funkciós és 23 grill funkció nélküli „sima” mikrót is – részletezte Dénes Júlia a TVE munkatársa. 

Az eredmények azt mutatják, hogy már 31 ezer forintos átlagáron hozzájuthatunk egy átlagos, összességében 60 százalék feletti eredményt elérő, jónak számító készülékhez. 

Persze először is fontos eldönteni, hogy milyen célra szeretnénk vásárolni a készüléket, és ezen szempontok mentén kiválasztani a számunkra hosszú távon a legmegfelelőbbet. 

mikrohullámú sütő
Egy mikrohullámú sütőtől azt várjuk, hogy hamar kiolvassza és megmelegítse a fagyasztott ételt, és lehetőleg ne legyen a külseje tűzforró, miközben a belseje hideg marad.      Fotó: Shutterstock

Grill funkcióval vagy anélkül

Egy mikrohullámú sütőtől felhasználóként leginkább azt várjuk, hogy hamar kiolvassza és megmelegítse a fagyasztott ételt, és lehetőleg egyenletesen tegye azt, ne legyen a külseje tűzforró, miközben a belseje hideg marad. A teszt alapján úgy tűnik, hogy vásárlóként nem nagyon nyúlhatunk mellé, ugyanis ebből a szempontból minden készülék a középmezőnyben vagy annál jobban végzett. Azonban árban már nem mindegy, hogy mit veszünk a kezünkbe. 

Mint már annyiszor bebizonyosodott, még egy márkán belül is érhetik a fogyasztót meglepetések. Például a Panasonic NN-E20JWM 37 ezer forintos átlagáron volt elérhető a tesztek idején, míg a Panasonic NN-ST45KWEPG mikróját 90 ezer forintért szereztük be. Eredmények tekintetében azonban az előbbi jobban teljesített – számolt be a gyakorlati szempontokról a tesztet összeállító munkatárs.

Figyelemre méltó, hogy a grill funkcióval ellátott mikrohullámú sütők tesztje során sok készülék éppen ezen a plusz szolgáltatáson bukott el. Pont azon a jellemzőn, amivel többet ígérnek, mint az egyszerű, grill funkció nélküli társaik. Az első három helyen itt sem nagy az eltérés az eredmények, ellenben annál nagyobb az árak tekintetében: 300 ezer, 91 ezer és 472 forintos átlagáron is kaphatunk remekül teljesítő készüléket – mutatott rá a TVE terméktesztje. Az első három helyen egyébként egy-egy Bosch, Whirlpool és Miele termék végzett.

 

Kombinált szerkezetek

Amennyiben a konyhánkban már van egy jól működő hagyományos sütő, nem érdemes mikró terén nagy költségekbe verni magunkat – tanácsolja Dénes Júlia. Majd hozzáteszi: ebben az esetben elég egy egyszerű, vagyis az étel kiolvasztására, melegítésre alkalmas mikróban gondolkodnunk vagy maximum egy grill funkciós változatban. 

Azoknak viszont, akik nem szoktak és nem is terveznek nagy sütést-főzést otthon, de azért néha mégis összedobnának egy egyszerűbb süteményt, érdemes megfontolni, hogy külön sütő helyett inkább egy kombinált mikrót válasszanak, így egy beruházással letudják ezt a funkciót is, és nem két készülék foglalja a helyet. 

A tesztben szereplő kombinált mikrók ára 70 ezer–1,164 millió forintos átlagár között mozog. Jó hír, hogy az első helyen végzett Miele H 7440 BMX (1,164 millió forintos átlagárral) után második helyen 69 százalékos eredménnyel, holtversenyben egy Samsung és egy Ikea termék végzett, amelyek 220–280 ezer forint közötti átlagáron érhetőek el. 

 

Mennyire biztonságosak a termékek?

A grill, valamint forró levegő funkcióval rendelkező készülékeknél az is fontos kérdés, hogy mennyire forrósodik át az ajtó vagy szabadon álló készülék esetében a készülék teljes burkolata. A szabvány 60 fokos ajtó és 55 fokos burkolati hőmérséklet emelkedést enged. Sajnos akad, amelyik készüléknek meggyűlt ezzel a baja.

A tudatos vásárlók és a szakértők vizsgálták továbbá azt is, hogy a készülékek megfelelnek-e az előírásoknak elektronikai szempontból. Vagyis előfordulhat-e áramütés veszélye csatlakoztatás vagy használat során? Ennek a mérésnek megnyugtató lett az eredménye, mert a tesztelt termékek kivétel nélkül mind megfeleltek az előírásoknak.

Végül, de nem utolsósorban a sugárzástól tartó fogyasztók is megnyugodhatnak. A vizsgálatok elvégzésének előfeltétele volt a mikrohullámú szivárgás teszt, amelynek során mikrohullám sugárzásmérő készülékkel vizsgálták a készülékeket az EN 60335-2-25 szabványnak megfelelően. A tesztelt sütők mind átmentek ezen a vizsgálaton, vagyis nem volt határérték feletti sugárzás. 

Borítókép: Illusztráció    (Fotó: Shutterstock)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.