– Gyorsulhat a konvergencia, Magyarország 2030-ra elérheti az uniós fejlettség kilencven százalékát – mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitó rendezvényén. A tárcavezető szerint lehetnek buktatók a következő években is, de beruházási rátát továbbra is magasan kell tartani. Hangsúlyozta, hogy az extenzívről intenzív növekedésre kell átállni. Nagy Márton kiemelte: realitás, hogy 2030-ra az unió tizenötödik legfejlettebb országa legyen hazánk.
A miniszter jelezte, hogy büszke arra, miszerint Magyarországon egymillióval emelkedett a foglalkoztatottak száma, de szükség van további félmillió munkavállalóra.
Nagy Márton szerint az export terén elsősorban Európa marad a domináns, de a reexport szerkezetében megjelentek a keleti országok, ez a szerkezeti változás a magyar gazdaságban megvalósult. A tárcavezető megjegyezte, hogy a külföldi tőkebefektetések számára vonzó Magyarország, a nemzetközi cégek tíz százalék körüli hozamot tudnak Magyarországon elérni.
– A hazai tulajdonú vállalatok térnyerése 2010 óta tapasztalható, bár export szempontjából itt javítani kellene. A kiemelt ágazatok többségében emelkedett a hazai irányítású vállalatok árbevételaránya, ez alól viszont kivétel a kiskereskedelem és a logisztika – ismertette. Szerinte erre a két területre jobban oda kell figyelnie a kormánynak.
– Várjuk a banki hitelkihelyezések növekedését is – mondta Nagy Márton, aki rámutatott: 2022-ben 18 százalék volt a belföldi hitelek GDP-hez viszonyított aránya, ami az unióban nyolcvan százalék.
Borítókép: Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján (Fotó: Kurucz Árpád)