Egyre nyitottabbak a technológiai fejlesztésekre és a korszerű technikai eszközök alkalmazására a hazai gazdálkodók. Ezt támasztják alá a hazai mezőgéppiac forgalmi adatai is. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint a termelők az elmúlt évben mintegy 385 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket, ami 65 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi eladásokat. E mellett a termelők mintegy 80 milliárd forintot költöttek különböző alkatrészekre, ami 12 százalékos növekedésnek felel meg.
A legnagyobb kereslet továbbra is az erőgépek iránt mutatkozott, ez a kategória adta a teljes mezőgépforgalom 61 százalékát. A munkagépek és egyéb gépek a forgalmazás 39 százalékát tették ki, a teljes értékesítésen belül a traktorok 36, a gabonakombájnok 13 százalékos arányt képviseltek.
A mezőgazdasági gépberuházások fokozatos fejlődésével a hazai géppark egyre korszerűbb, a gazdálkodók törekvését a modern technikai eszközök alkalmazására a forgalmazók és gyártók eladási adatai bizonyítják. A mezőgazdaság technológiai modernizációja néhány éve vett nagyobb lendületet, a magyarországi mezőgazdasági gépértékesítés alakulása ehhez kapcsolódóan az elmúlt években dinamikusan nőtt.
A járvány és az aszály okozta nehézségek ellenére 2021-ben újabb rekord született, a mezőgazdasági gépek és alkatrészek forgalma átlépte a 300 milliárd forintot. A 2022-es év is számos kihívás elé állította az agrárgéppiacot, ennek ellenére a magyar gazdálkodók gépbeszerzési kedve változatlan.
A magyar agrárium szereplői egyre inkább keresik a legmodernebb technológiákat, új fejlesztésű technikai eszközöket. A további fejlődést a versenyképesség fenntartása, az élelmiszer- és élelmezésbiztonság egyre szigorúbb követelményei, valamint az előttünk álló környezeti, illetve klimatikus kihívások kényszerítik ki. Ezáltal óriási szerepet kaphat a legkorszerűbb erő- és munkagépek használata, az öntözésfejlesztés felgyorsítása, továbbá a legfejlettebb digitális technológiák alkalmazásával a precíziós gazdálkodás feltételeinek megteremtése.
A tervezett gépberuházások megvalósítását segítik majd az új közös agrárpolitika (KAP) forrásai is. A múlt évben elfogadott stratégiai terv szerint mintegy 5300 milliárd forint jut az agrárium és az élelmiszeripar fejlesztésére. Ennek az összegnek jelentős hányada jut a gazdaságfejlesztési beruházásokra.
Harsányi Zsolt, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének (Megfosz) elnöke korábban lapunknak elmondta: a mezőgéppiacon tapasztalható pozitív tendencia várhatóan az idén is folytatódik. Sokan élnek az elnyert digitalizációs pályázati lehetőségekkel, a folyamatot tovább erősíthetik az idén elinduló program mezőgazdasági gépek beszerzését támogató pályázatai is.
A Megfosz elnöke úgy véli, az emelkedő költségek és a bizonytalan működésű mezőgazdasági gépek okozta kockázat ösztönzi a leginkább a termelőket arra, hogy új gépeket vásároljanak.
Emellett az is a gazdaságok gépparkjainak bővítése mellett szól, hogy egyre inkább szűkül az egyes mezőgazdasági munkák időablaka, az elvégzendő feladatok pedig nem tűrnek halasztást.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Varga György)