Világszerte csökkent a gyerekeknek beadott oltások száma, az utóbbi három évben körülbelül 67 millióan közülük nem kaptak meg fontos oltásokat – figyelmeztetett csütörtökön az ENSZ Gyermekvédelmi Alapjának (UNICEF) brit irodája.
Bár a közvélemény még mindig fontosnak tartja az oltásokat, több jel arra utal, hogy nőtt a vakcinákkal kapcsolatos bizonytalanság is – áll az UNICEF jelentésében.
A szervezet az utóbbi okát a szakértőkbe vetett bizalom megrendülésében, a koronavírus-járvány kezelésével kapcsolatos ellenérzésekben, a téves információk könnyebb elérhetőségében, valamint a politikai légkör egyre erősödő megosztottságában látja.
A pandémia csúcsán a tudósok hamar kifejlesztették a vakcinákat, amelyek számtalan életet mentettek meg. Ám a történelmi eredmény ellenére a félelem és a vakcinákkal kapcsolatos hamis információk legalább olyan gyorsan terjedtek, mint maga a vírus
– jelentette ki Catherine Russell, az UNICEF főigazgatója.
Russell kiemelte:
ha a már ismert és használt oltásokba vetett bizalom megrendül, a gyerekek olyan, egyébként megelőzhető betegségekbe halhatnak bele, mint például a kanyaró és a torokgyík.
Az UNICEF ezért sürgette az oltások mielőbbi pótlását annak érdekében, hogy megelőzzék újabb járvány kitörését.
Liam Sollis, az UNICEF nagy-britanniai irodavezető-helyettese arra is rámutatott, hogy
a gyerekek ellátásáért is felelős egészségügyi rendszerek omladoznak a sorozatos globális válságok terhei alatt, miközben gyengül az e rendszerekbe vetett bizalom is.
A szervezet ezért felszólítja a londoni kormányt, működjön együtt az oltási válságban leginkább érintett országokkal az erősebb egészségügyi ellátórendszerek kialakítása érdekében, továbbá támogassa az immunizációs szolgáltatásokat – jelentette ki Sollis.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)