Különös fricskát kapott Franciaország saját magától, mert a francia élelmiszer-biztonsági hatóság (ANSES) határozata értelmében április 25-től tilos a foszfin nevű rovarölő szer használata. A szóban forgó rovarölő szert használják a gabona tárolásához és szállításához, elsősorban állagmegóvás és a kártékony rovarok elpusztítása érdekében. Mivel azonban az alumínium-foszfid-tartalmú szerekből képződő gáz nagy mennyiségben belélegezve neurológiai vagy légzési rendellenességeket okozhat, az ANSES betiltotta annak alkalmazását, derül ki a L’Opinion nevű francia napilap cikkéből.
A lap szerint az ANSES egyoldalú döntése alapján április 25-től Franciaország nem exportálhat gabonát Európán kívüli országokba. Ám Algéria, Tunézia, Egyiptom és Elefántcsontpart csak azt a szállítmányt engedi kirakodni a kikötőiben, amelyet foszfintablettával kezeltek.
Ezzel akadályozzák meg ugyanis, hogy a rovarok egyik országról a másikra terjedjenek. A lap kiemeli, hogy jelentős, 11,5 millió tonna gabonáról van szó, melynek külkereskedelmi áruforgalmi értéke nem kevesebb mint 3,8 milliárd euró.
Guillaume Kasbarian kormánypárti politikus, a nemzetgyűlés gazdasági bizottságának elnöke szerint érthetetlen, hogy az ANSES annak ellenére tiltotta meg a foszfin használatát, hogy a rovarirtó szer használata szerepel azon országok előírásaiban, amelyeknek Franciaország értékesíti a gabonáját.