További lépéseket sürget az ukrán gabonakrízis miatt az agrárkamara

Az ukrán gabonaimport megfékezése mellett további intézkedésekre is szükség van a gazdák védelme érdekében - mutatott rá közleményében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A köztestület munkacsoportja szerint egyrészt a hazai raktárak gyors kiürítésére és a gabonaszállítások szigorú felügyeletére is szükség lenne, emellett a vámok visszaállítását is fontolóra kellene venni.

Magyar Nemzet
2023. 04. 19. 12:44
null
Kalmicsanksz, 2022. július 13. Az orosz hadsereg által szervezett újságírói túrán készített képen átmeneti búzaraktár az ukrajnai Luhanszki terület Sztarobilszk körzetében fekvõ Kalmicsanksz gazdaságában 2022. július 12-én. A törökországi Isztambulban az ENSZ, Oroszország, Ukrajna és Törökország diplomatái a világszervezetnek az ukrán gabona külföldi piacra juttatására kidolgozott tervezetérõl tárgyalnak. MTI/EPA/Szergej Ilnyickij Fotó: Szergej Ilnyickij
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

További lépéseket sürget a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) munkacsoportja az ukrán mezőgazdasági termékek importtilalma miatt. A köztestület jelezte: üdvözlik az Ukrajnából érkező gabona, olajos magvak és más mezőgazdasági termékek behozatalának tilalmát, két területen azonban további lépésekre is szükség lenne. 

Az egyik a raktárak kiürítése, hiszen mintegy két hónap múlva megkezdődik az őszi árpa, majd azt követően az őszi búza betakarítása hazákban. Azt javasolják a termelőknek, hogy a mikotoxinnal szennyezett hazai kukoricát mihamarabb értékesítsék, például bioetanol-gyártásra. 

Ezt segítendő a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, illetve a NAK felméri a még eladásra váró toxinos kukorica mennyiségét. A munkacsoport határozottan kéri a termelőket: tartózkodjanak attól, hogy ezeket a tételeket majd az új terméssel „felhígítják”, ez ugyanis komoly bizalomvesztéssel járhat a piacon, és eladhatatlan lesz az új termés. A tárolókapacitással nem rendelkező gazdálkodóknak pedig azt tanácsolják, hogy már most keressenek raktárt a nyáron betakarításra váró terményeik betárolására.

A másik sürgető feladat a tranzitfolyosó szabályos működtetése, amelyhez hozzájárulnak a 2023. április 18-án megjelent kormányrendeletben foglalt intézkedések. 

A munkacsoport is javaslatot tett a schengeni határokon belépő szállítmányok vámhatóság általi átkísérésre az országon, a schengeni övezeten belülről érkező áruk esetében pedig indokoltnak tartják a mélységi ellenőrzések számának növelését. A munkacsoport szerint a vámok visszaállítását is fontolóra kellene venni, úgy, hogy a vámbevételek húsz százalékát a tagországok a piaci zavarok kezelésére fordíthatnák, nyolcvan százalékát pedig az EU közvetítésével segélyként visszakapná Ukrajna.

Az agrárkamara szántóföldi növénytermesztési és beszállítóipari osztálya március végén alakította meg munkacsoportját, amely gabonatermesztők és más piaci szereplők részvételével vizsgálja, milyen lépésekkel lehet enyhíteni az ukrán gabona beáramlása miatt kialakult terménypiaci krízist.

Ukrajnában és más harmadik országokban számos olyan növényvédő szert használnak, amelyeket az EU-ban már évekkel ezelőtt betiltottak. Emiatt felmerül az Európai Unión kívül termelt gabonából előállított élelmiszerek egészségügyi kockázata. Erre az ukrán gabona magyarországi és szlovákiai vizsgálatai is rámutattak – hívta fel a figyelmet a közleményében a NAK. 

A kamara munkacsoportja szerint ezért az eddiginél is fokozottabban kell ellenőrizni a harmadik országokból származó élelmiszer- és takarmány-alapanyagokat. Az emberek, állatok egészségének védelme érdekében pedig korlátozni kell azoknak a tételeknek a felhasználását, amelyeket nem az EU-s szabályoknak megfelelően állítottak elő.

A napokban Győrffy Balázs, a NAK elnöke videókonferencián egyeztetett a Lengyel Agrárkamarák Szövetségének (KRIR) elnökével az ukrán gabona miatt kialakult piaci helyzet kapcsán. Wiktor Szmulewicz szerint az, hogy egyelőre nem érkezik Ukrajnából gabona, nem segít a lengyel gazdákon: a raktárak, ahogy Magyarországon, ott is tele vannak, az országon áthaladó tranzit leköti a kikötői kapacitásokat, és az olcsó ukrán gabona kiszorítja a lengyel terményeket korábbi exportpiacaikról. A magyar és a lengyel agrárkamarai elnök egyetértett abban, hogy saját gazdálkodóik és piacaik védelmében egymással és a további érintett országokkal összefogva kell fellépni Brüsszel átgondolatlan döntéseivel szemben.

Borítókép: Illusztráció (MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.