Abel, az olasz Pisai Egyetem és a brit Biomimic Studio közös projektjében létrehozott humanoid külsőleg egy 12 éves fiú formáját kapta, legalábbis ezt igyekeztek megalkotni a mérnökök, bár a robot teste nem teljes, csak egy felsőtestből, fejből és karokból áll – írja a Rakéta.
A gép az átlagnál kifejezőbb arcot kapott, azért, hogy az érzelmek szélesebb skáláját tudja megjeleníteni és ezáltal a humán beszélgetőtársaiból is nagyobb eséllyel váltson ki érzéseket és nyerje el a bizalmukat.
A robot célja ugyanis éppen ez: a humán érzések modellezése és a szociális interakciók feltérképezése olyan módon, amit az emberek közötti beszélgetések során nehezebben lehet megvalósítani.
A gép bizonyos, érzelmileg az átlagnál nehezebben megközelíthető alanyokról, többek között az autizmussal élő személyekről pontosabb képet tud alkotni, mert potenciálisan nagyobb nyitottsággal fordulnak felé, mint az emberek (például pszichológusok) felé,
de a robot széles körű felhasználási területe nem merül ki ennyiben, a pszichológiai, szociológiai és neurológiai teóriák gyakorlati tesztelésében és a terápiás kezelésekben is segítséget nyújthat.
Abelt a Futaba, MKS és Dynamixel szervomotorok segítik a különösen kifejező mimika és mozgás megvalósításában – összesen 42 motor található a gép különböző részeiben: 21 a fejben, 5 a nyakban, 5 mindkét karban és 3 mindkét kézben. A robotot emellett felszerelték kamerákkal és mikrofonokkal, hogy képessé tegyék a beszélgetések lebonyolítására, de az interakció céljának megfelelően más eszközökkel is el lehet látni, például a hőmérsékletet detektáló képalkotó rendszerrel, ami pluszadatokat gyűjt és információt biztosít a megfigyelt alanyok fiziológiai jellemzőivel és érzelmi állapotával kapcsolatban.
A robot ezenkívül lehetőséget kínál arra, hogy a mesterséges intelligencia rendszereknek emberszerű testet adjon és így a megfigyelt alanyok érzelmeit utánozni tudja, az empátia látszatát keltve.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)