Május elsejétől csökkent a tej ára Romániában. A legtöbb üzletben átlagosan 20 százalékkal olcsóbban lehet megvásárolni az 1,5 és a 3,5 százalékos zsírtartalmú tejet. A szokatlan folyamat hátterében a kiskereskedők és a feldolgozók közötti paktum áll, a kulisszák mögött azonban a feldolgozóknak és kiskereskedőknek a kormány székházában Nicolae Ciuca miniszterelnök részvételével tartott április 11-i tanácskozása keresendő. A felek ott állapodtak meg, hogy hat hónapos időtartamra önkéntes árengedményeket vezetnek be a literenként hét lejnél (530 forint) drágábban kínált hazai eredetű tej esetében. A kormányfő azt követően ült tárgyalóasztalhoz a termelők, feldolgozók, nagykereskedők és áruházláncok képviselőivel, hogy a gazdaszervezetek a hazai tejtermelés ellehetetlenítése miatt tiltakoztak, azt állítva, immár önköltségi, 1,40 lejes (106 forint) áron sem tudják értékesíteni a tejet, képtelenek felvenni az árversenyt a főleg Magyarországról érkező importtejjel. Tiltakozásuk jeleként például márciusban a Szilágy megyei Járaszurduk településen egy tartálykocsinyi tejet öntöttek emésztőgödörbe az erdélyi tejtermelők.
Románia tejfogyasztása 2015 és 2020 között jelentősen, tíz százalékkal nőtt, ezzel együtt tejtermelés szempontjából változatlanul az utolsó helyen van az Európai Unióban.
A szakma szerint erről elsősorban a kormány tehet, mivel jóval kisebb mértékben támogatja a gazdákat, mint más uniós országokban. A romániai szarvasmarha-tenyésztők évi 73 eurós támogatást kapnak egy-egy állat után, Bulgáriában ez az összeg 189 euróra rúg, míg más uniós államokban több száz eurós támogatás jár – elsősorban ezzel magyarázható, hogy a gazdák olcsóbban tudják megvételre kínálni a tejet.