Hazánk azon uniós tagállamok közé tartozik, ahol a szegénység vagy társadalmi kirekesztés kockázatának kitettek aránya relatíve alacsony, a szám az uniós átlag alatt van.
Az Eurostat vonatkozó elemzéséből kiderül: ha a 27 uniós tagállamot tekintjük összességében, az arány 21,6 százalék, Magyarországon pedig 18,4 százalék ez a mutató.
Az adatokból kiderül: az Európai Unió országaiban tavaly összesen 95,3 millió ember – vagyis csaknem a teljes lakosság 22 százaléka – volt kitéve szegénységnek vagy társadalmi kirekesztésnek.
Vagyis ennyien éltek olyan háztartásban, amely a szegénység és társadalmi kirekesztés, a súlyos anyagi és társadalmi nélkülözés vagy a munkanélküliség kockázatával szembesült.
Ez a szám nagyjából változatlan maradt az előző évhez képest, 2021-ben 95,4 millióan szerepeltek a statisztikában.
A tavalyi adatokból kiderül, hogy a szegénység vagy társadalmi kirekesztés kockázatának kitettek aránya jócskán eltér egyes tagállamokban. A legnagyobb számban Romániában élnek ezen körülmények között, arányuk 34 százalék. Ezt követi Bulgária 32 százalékkal.
A lista ezen oldalán a továbbiakban Görögország, Lettország és Spanyolország található, valamint Észtországban, Litvániában és Olaszországban is az uniós átlag felett van azok aránya, akik kitettek a kockázatoknak.
A legalacsonyabb arányt Csehországban mérték, itt 11,8 százalék volt a mutató, majd Szlovénia és Lengyelország következik. Magyarország a tizedik legkevésbé kitett ország, érdekesség, hogy Ausztria mindössze egy hellyel előzi meg hazánkat.
Hazánk egyébként olyan országokat utasított maga mögé a listán, mint Svédország, Luxemburg vagy Belgium.
Borítókép: Romániában és Bulgáriában a legmagasabb a szegénységnek kitettek aránya (Fotó: AFP/Dimitar Dilkoff)