– A háború és az elhibázott brüsszeli szankciók rendkívül kedvezőtlen gazdasági helyzetet eredményeztek, az energiaválság miatt a vállalkozások nehéz helyzetbe kerültek. A kormány a munkahelyek, valamint a beruházás- és exportalapú gazdaság védelméért február 1-jén elindította a Baross Gábor újraiparosítási hitelprogramot. Ennek keretein belül beruházási-, forgóeszköz- és zöldhitel igényelhető. A program forrásai a jelenlegi magas kamatkörnyezetben rendkívül kedvező, a futamidő végéig fix kamat mellett érhetők el. Forinthitel esetén jellemzően legfeljebb hatszázalékos, euróhitel esetében pedig legfeljebb 3,5 százalékos szinten – ismertette a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
A lehetőség rövid időn belül rendkívüli érdeklődést váltott ki, így a vállalkozások megnövekedett hiteligényére tekintettel az eredetileg meghirdetett hétszázmilliárd forintos keretet a kormány ezermilliárd forintra emelte. A hitelprogramba eddig 2221 darab kérelem érkezett be az EXIM Magyarországhoz közvetlenül és partnerein keresztül. A szerződött hitelállomány kevesebb mint három hónap leforgása alatt meghaladta az ötszázmilliárd forintot, mára pedig elérte a 750 milliárd forintot.
Ha a részleteket nézzük, akkor a jóváhagyott kérelmek 86,3 százalékát teszi ki a szerződött hitelek állománya, ez 750,4 milliárd forintot jelent. A szerződött forgóeszközhitelek átlagos futamideje harminc hónap, a beruházásiaké – ingatlanhitelekkel együtt – 84,3 hónap. A szerződött ügyletek a hetven százalékát, azaz 523 milliárd forint folyósítottak eddig.
A szerződött ügyfelek 68 százaléka a kis és közepes vállalkozói szektorból került ki, ezek a szerződött hitelállomány alapján a források 43 százalékát használhatják fel. A programon keresztül számos ágazat vállalatai jutottak kedvezményesen forráshoz: a szerződött ügyletek 39 százaléka a feldolgozóiparhoz, harminc százaléka a kereskedelem és a gépjárműjavítás területéhez köthető. A pénz hét százaléka irányul a mezőgazdasághoz, a szállításhoz, valamint az építőiparhoz is.