Rövid idő alatt népszerű lett a kedvezményes hitelprogram

Újabb mérföldkövet ért el a magyar vállalkozásokat segítő Baross Gábor újraiparosítási hitelprogram. A szerződött kölcsönök összege alig hat hónap alatt elérte az ezermilliárd forintos keret hetvenöt százalékát.

Magyar Nemzet
2023. 08. 28. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A háború és az elhibázott brüsszeli szankciók rendkívül kedvezőtlen gazdasági helyzetet eredményeztek, az energiaválság miatt a vállalkozások nehéz helyzetbe kerültek. A kormány a munkahelyek, valamint a beruházás- és exportalapú gazdaság védelméért február 1-jén elindította a Baross Gábor újraiparosítási hitelprogramot. Ennek keretein belül beruházási-, forgóeszköz- és zöldhitel igényelhető. A program forrásai a jelenlegi magas kamatkörnyezetben rendkívül kedvező, a futamidő végéig fix kamat mellett érhetők el. Forinthitel esetén jellemzően legfeljebb hatszázalékos, euróhitel esetében pedig legfeljebb 3,5 százalékos szinten – ismertette a Gazdaságfejlesztési Minisztérium. 

A lehetőség rövid időn belül rendkívüli érdeklődést váltott ki, így a vállalkozások megnövekedett hiteligényére tekintettel az eredetileg meghirdetett hétszázmilliárd forintos keretet a kormány ezermilliárd forintra emelte. A hitelprogramba eddig 2221 darab kérelem érkezett be az EXIM Magyarországhoz közvetlenül és partnerein keresztül. A szerződött hitelállomány kevesebb mint három hónap leforgása alatt meghaladta az ötszázmilliárd forintot, mára pedig elérte a 750 milliárd forintot. 

Ha a részleteket nézzük, akkor a jóváhagyott kérelmek 86,3 százalékát teszi ki a szerződött hitelek állománya, ez 750,4 milliárd forintot jelent. A szerződött forgóeszközhitelek átlagos futamideje harminc hónap, a beruházásiaké – ingatlanhitelekkel együtt – 84,3 hónap. A szerződött ügyletek a hetven százalékát, azaz 523 milliárd forint folyósítottak eddig. 

A szerződött ügyfelek 68 százaléka a kis és közepes vállalkozói szektorból került ki, ezek a szerződött hitelállomány alapján a források 43 százalékát használhatják fel. A programon keresztül számos ágazat vállalatai jutottak kedvezményesen forráshoz: a szerződött ügyletek 39 százaléka a feldolgozóiparhoz, harminc százaléka a kereskedelem és a gépjárműjavítás területéhez köthető. A pénz hét százaléka irányul a mezőgazdasághoz, a szállításhoz, valamint az építőiparhoz is.

A szerződött hitelállomány alapján az igények 38 százaléka Közép-Magyarországról (ezen belül Budapestről) érkezett, majd ezt követte az észak-alföldi régió tizenöt százalékkal, valamint a közép- dunántúli régió tizenkét százalékkal. Dél-Alföldről az összes finanszírozási igény tizenegy, Nyugat- Dunántúlról tíz, Dél-Dunántúlról és Észak-Magyarországról pedig hét-hét százalékát fogadták be a pénzintézetek.

A minisztérium közleménye kiemelte, hogy a hazai bankrendszer által nyújtott új szerződések közel felét, 47,6 százalékát márciustól júniusig a hitelprogram konstrukciói adták. Ez az arány a forintban denominált új szerződések esetében még ennél is magasabb, 56,6 százalék. 

– A program hozzájárul az egészséges hitelpiac megőrzéséhez, a munkahelyek és családok megvédéséhez. A megvalósuló beruházások elősegítik, hogy 2024-ben a gazdaság ismét dinamikusan, akár négy százalékkal növekedhessen – tette hozzá a gazdaságfejlesztési tárca.

Újra összeül a monetáris tanács

Ismét csökkentheti az irányadó kamatot a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa, amely kedden, egy hónap után újra kamatdöntő ülést tart. Kérdés, hogy veszi-e a bátorságot, és gyorsít-e a tempón a második negyedéves GDP-adat után a jegybank, vagy továbbra is az óvatosság és a fokozatosság jegyében farigcsálja a kamatokat. Ráadásul ott van a forint árfolyama, amely megint elszállhatna egy erőteljesebb vágás után. Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője a Világgazdaságnak úgy nyilatkozott, hogy folytatódhat az egynapos betéti kamatszint csökkentése a korábban megszokott száz bázispontos ütemben, ezzel 14 százalékra változhat az irányadó kamat. A szakértő nem számít arra, hogy ennél nagyobb mértékű lazítást jelentsenek be, az infláció letörése az elsődleges cél. A növekedésösztönzés elsősorban fiskális oldalról valósulhat meg a későbbiekben.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Világgazdaság/Kallus György)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.