Fekete nap az Oroszországban működő nyugati cégeknek

Ha egy orosz társaság részvényesei be akarnak kebelezni egy egész vállalatot, vagy el akarják zavarni a külföldi befektetőket, immár törvényes lehetőségük van erre.

Magyar Nemzet
2023. 09. 04. 10:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptember 4-én lép életbe Oroszországban az a jogszabály, amely a Kreml által „barátságtalannak” minősített államok vállalatainak a vagyonát kvázi lefoglalhatja és orosz kézbe adhatja. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az Oroszországban működő külföldi (elsősorban azon államok, amelyek szankciókat hoztak Moszkva ellen és céges vagyonokat zároltak) vállalatokba befektető orosz részvényesek kérvényezhetik az államtól, hogy a külföldi befektetőket zárja ki a tulajdonosi körből, átruházva nekik a részesedéseiket – hívta fel a figyelmet a történésekre a Makronóm Intézet.

A fentiek azt jelentik, hogy ha egy orosz társaság részvényesei be akarják kebelezni az egész vállalatot, vagy el akarják zavarni a külföldi befektetőket, törvényes lehetőségük van erre, elég csak egy kérvényt benyújtaniuk a bíróságra, az pedig lehetővé teszi, hogy az orosz tulajdonostársak átvegyék a külföldiek részesedését.

A nyugati tulajdonosok ezzel elvesztik a jogukat a saját vállalataik felett, de még ennél is szorosabbra csomózzák a kötelet a nyakuk körül: nem adhatják el a részvényeiket más társaságoknak, megszűnik a szavazati joguk az elnökségben, de még a közgyűléseken sem jelenthetnek meg.  

A törvény azokat az oroszországi cégeket érinti, amelyeknek több mint ötvenszázalékos részesedésük van egy minimum 75 milliárd rubel (nagyjából 782 millió dollár) éves bevételű vállalatban, valamint legalább négyezer alkalmazottat foglalkoztatnak.

 

A törvénynek voltak előzményei. Vlagyimir Putyin áprilisban aláírt rendelete tette lehetővé, hogy az orosz kormány gyakorlatilag einstandolja a német Uniper és a finn Fortum energiacég oroszországi részesedését, a nyáron pedig őket követte a francia Danone és a dán Carslberg sörgyártó orosz leányvállalatainak „államosítása”. A Kreml ezzel párhuzamosan minden követ megmozgat, hogy a nyugati cégek távozási szándékának keresztbe tegyen. Óriási bürokratikus rendszert hozott létre a folyamat kivitelezésének lassítására, a külföldi vállalatok csak a kormány engedélyével távozhatnak (az ezt tárgyaló bizottság havonta mindössze egyszer ül össze, és komótosan megtárgyal négy-öt ügyet), valamint a vételár tíz százalékát kötelezően be kell fizetniük az államnak.  

A teljes írás itt olvasható:

https://mandiner.hu/makronom/2023/09/fekete-nap-a-mai-az-oroszorszagban-mukodo-nyugati-vallalatoknak

 

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.