Nemrégiben hozta nyilvánosságra az Európai Bizottság az Energiaunió helyzetéről szóló éves jelentését. A dokumentum bizonyítja a magyar energiapolitika sikerét – írja a Világgazdaság. Miközben az Európai Unióban átlagosan a polgárok 9,3 százalékának okoz nehézséget otthona megfelelő mértékű felfűtése, Magyarországon ez az érték az uniós átlagnál ötven százalékkal alacsonyabb.
Az Európai Bizottság éves jelentésekben mutatja be az európai energiapolitika eredményeit. Az idei jelentés alapján az európai energiaszegénység rekordméretűre nőtt.
2022-ben majdnem minden tizedik európai család nem tudta otthonát megfelelő mértékben felfűteni.
Magyarországon azok aránya, akik nem tudják megfelelően felfűteni az otthonukat csupán 4,7 százalék. A Fidesz európai parlamenti képviselője, Gyürk András szerint ez jelentős csökkenés a 2002 és 2010 közötti időszakhoz képest, amikor ez az adat 15-20 százalékos volt. Figyelemre méltó, hogy a bizottság kimutatása szerint Németországban az energiaszegénység mértéke jelenleg 6,6 százalék, Franciaországban 10,9 százalék, Romániában pedig 15,2 százalék.
A jelentésben ennek ellenére Brüsszel újfent a rezsicsökkentés felszámolását kéri Magyarországtól. „Ez egy újabb abszurd brüsszeli javaslat, a bizottság követeléseinek létjogosultságát saját adatai cáfolják meg. A lakosság védelme a magas energiaáraktól és ezek következményeitől a nemzeti szuverenitás szerves része. Ezért határozottan nemet mondunk Brüsszel újabb tagállami szuverenitást semmibe vevő törekvéseire” – fogalmazott Gyürk András.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)